Proje nasıl hazırlamalıyım

Arkadaşlar merhaba. Python öğrenmeye yani başladım ve IT geçmişim yok. Araştırdığım bir çok kaynaktan sonra yazbel dökümanı ile çalışmaya karar verdim çünkü harika bir anlatımı var. Çalışmaların akılda kalıcı olması için sanırım projeler yaparak çalışmak yapmak lazım ama o kadar işin başındayım ki proje nedir, nasıl yapılır gibi konulara dair hiç bir bilgim yok. Burada kimsenin zamanını da almak istemiyorum ama bu konuda bir yol gösterici kaynak önerebilir misiniz? Yada yazbel dökümanı gibi proje hazırlama rehberi mevcut mu? Çok teşekkürler

Proje dedigimiz seyin programlama icin ozel bir tanimi yok, bildigin proje. Bilgi kullanarak bir seyler uretmek. Programlama icin bu bir bilgisayar programi.

Ornegin cok basitten alayim, konsolda calisan, kullanicinin ismini tahmin eden bir program. Yazbel dokumaninda print ve input kisimlarini gectikten sonra yapilabilecek bir sey:

print("Isim tahmin etme programina hosgeldiniz!")
print("Isminizi tahmin etmeden once hakkinizda birkac bilgiye sahip olmamiz lazim.")
print("\n\n") # Yeni satir karakteri: \n

isim = input("Isminizi giriniz: ")
print("\n\nTahmin ediliyor...")
print("Isminiz "+isim+" miydi?")

Sadece eglence icin bile olur.

Veya ihtiyaclar icin proje uretebilirsin:

print("Kelimeyi ters cevirme programi")
kelime = input("Kelimeyi girin: ")
print(kelime[::-1]) # Kelimeyi ters ceviriyor

Bir seyler ogrendikce ogrendigin bilgileri test edebilirsin:

degisken = True

if degisken:
    print("evet")
else:
    print("hayir")

Gecmis programlama tecrubesi olmadan yazbel dokumani okuyanlara pratik yapin dedigimiz bu iste. Illa super iddiali, gerekli, faydali bir proje olmasi gerekmiyor.

3 Beğeni

Fizibilitesi lazım önce.
Önce bir fizibilite raporu çıkar.
Sonra beton türünü seç. Yalnız belediye kontrol etsin 3194’e aykırı bir durum olmaması gerekiyor.
Temelden önce bir sit alanı raporu da alman lazım.
Mücavir alan dışındaysa en az 5500 m2 gerekir, o yüzden mücavir alan içindeyse, encümen tanıdık bulursan halledersin.

1 Beğeni

Cevap için teşekkür ederim, biraz daha ilerlemek lazım demek. Ben henüz print dersindeyim.

Süper… Hazır elin değmişken ilçe sınırlarını genişletmek isteyen belediye başkanının kaymakama sunacağı raporda kimlerin imzası gerekiyor konusuna da değinsene. Bunu da bilirsin herhalde…

Öyle bir “kalem mevzuatı” gelişmedi normalde. Ama bilgin olsun diye örnek vereyim(içtihada geçmiş bir olaydır normalde, gerçi içtihadı bağlama hukuku toplantılarında sorgulanmadı ama, KHK etkisi var belki ondan):

Zamanında, Ataşehir’deki Barbaros Mahallesi, Ümraniye Belediyesi’ne geçirildi. (Aha sana sınır değişikliği.)

Peki bunu kim neden yaptı?

Belediye başkanlarına bakman yeterli, siyasete girmeyeceğim. Ayıp çünkü.
Hırsızlıktan daha ayıp. O kalem hukukta yok ama kimde var, onu Ümraniye’dekilere sormak lazım.

Neyse…