Pycharm a numpy yüklerken hata alıyorum

sorun yok 32 bit ve uzantı da tekrar yok

Peki terminale yazdığınız pip Pycharm’a ait olan pip mi yoksa normal python kurulumuna mı? İstiyorsanız Pycharmda deneyin.

pip pychar içinde mevcut o kadar ayrıntılı anlıyamıyorum

sanırım yapamıcam sinirim bozuldu daha sonra tekrar denerim
sabırla cevap verip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Önemli değil. Ben insanların böyle sorunlarla karşılaştığını gördükçe Pycharm’dan soğuyorum, hiç kullanmadım da bu güne kadar da. Sanki paket yönetimini becerememişler.

Sorunu çözmek için kodu en başta yazdığınız yere yazmanız lazım bu arada:

1 Beğeni

Sorunun pycharm’dan kaynaklandığını sanmıyorum ve şuana kadar pycharmla ilgili hiçbir sorun yaşamadım, gayet de memnunum.

Normalde yüklediğimiz modüller, pycharm’da otomatik olarak indekslenir. Yani pycharm’a bir şey yüklememize gerek bile yok.

Sorunun virtal environmentten (venv hüzünden) kaynaklandığını düşünüyorum. Venv’e yüklediğiniz modüller, başka bir projede gözükmez veya Python’a yüklediğiniz modüller bir proje için oluşturduğunuz sanal ortamda gözükmez.

Şu resim de project interpreter’in sanal ortamda olduğunu kanıtlıyor zaten.

Yapmanız gereken, project interpreter’i yeniden tanımlamak ama bu sefer venv yerine system interpreter’i kullanmak;

veya venv için özel olarak numpy’yi yükleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ama sorun zaten kütüphanenin yüklenememesi değil mi? Gerekli whl dosyasını indirmek yerine kaynağı indirdiği için derleyicinin bulunamaması ile ilgili hata veriyor sanki Pycharm.

Arkadaş project interpreter’i değiştirmeyi bir denesin, sorun çözülecektir diye tahmin ediyorum. Numpy yüklü zaten.

Size adım adım anlatmaya çalışayım:

1. Masaüstünde myvenv isminde bir sanal ortam oluşturuyorum. Bunun için masaüstünde cmd’yi açıyorum. Ve şu komutu yazıyorum:
python -m venv myvenv
  1. myvenv/Scripts dizinine giriyorum:
cd myvenv/Scripts
  1. myvenv'i aşağıdaki komut ile aktive ediyorum.
activate.bat
  1. Artık sanal ortamdayım. Bu ortamdayken sistemde yüklü 3. parti hiçbir Python modülünü kullanamam. Bu yüzden numpy modülünü bu sanal ortama yüklüyorum.
pip install numpy

Aşağıdaki resim, bu yukarıda anlattığım işlemlerin görsel halidir, bir inceleyin isterseniz.

Ve Pycharm’ı açıyorum, yeni bir proje olarak bu myvenv projesini gösteriyorum. Şimdi Project Interpreter kısmına bir bakın lütfen.

Gördüğünüz gibi numpy yüklenmiş halde geldi, çünkü az önce onu myvenv sanal ortamına yükledim. Siz de benzer bir şekilde venv isimli sanal ortamınıza numpyyi yükleyin.

Mesela Project Interpreter kısmına tıklarsam, artık iki tane farklı Project Interpreter görünür. Biri sistemde yüklü olan Python’a ait; Python’da yüklü olan bütün modülleri içeriyor, diğeri de sanal ortam, onda da sadece numpy yüklü.

1 Beğeni

çok teşekkürler sorun halloldu