PyQt5 ile yenileme

Merhaba arkadaşlar bir tane e-posta gönderme arayüzü yaptım ve mesaj iletildikten sonra ekrandaki her şeyin (kullanıcının e-postası, mesaj içeriği vb.) yok olsun istiyorum. Yani yenisine hazır olsun diye. Bazıları QlineEdit bazıları ise QtextEdit ile yapılmış durumda. Buları nasıl temizlerim?

Clean ile yapılabilir ama ben tek seferde istiyorum.

Hepsini bir listede tutup hepsinin clear metodunu çağırın.

1 Beğeni

Hide kullanarak gizleme işlemi yapabilirsin.

2 tane arayüzümüz var şuan anladığım kadarıyla. İlki E-mail tamam. İkinci arayüzünü, yaptığın email arayüzünün üstüne yap designerda.
İki tane arayüzün oldu şuan fakat karmaşık ve hepsi birbirine girmiş.

Bu yaptığın ikinci arayüzün objeleri, program çalıştığında hidden objelere dönüşsünler.
Bu sayede program başladığında sadece email arayüzü görünecek ve karmaşıklık olmayacak.
Emailini gönderdiğin zaman da; bu sefer birinci arayüzünü hidden yaparsın, o en başta gizli olan ikinci arayüzünü
de görünür yaparsın.
Bu sayede de email gönderdiğin andan sonra birinci arayüzün hidden olur ve ikinci arayüzün de visible olacağı için sadece 2. Arayüzün programda görünecek.

Bu işlemlerinizi yaparken hepsini bir listede tutup komut verebilirsiniz. Bu da zaman tasarrufu sağlar.

1 Beğeni

Ben söylemeyi unutmuşum.

hide yani gizleme komudunu şu şekilde kullanabilirsiniz.

self.target_object.hide()

hidden öğeyi visible yapmak için

self.target_object.setVisible(True)

Cevabımı düzenlemek yerine tekrar başka bir cevap yazdım bildirim almanız için. :sweat_smile:

1 Beğeni