PyQt5 Tasarım Metodu

Arkadaşlar merhaba PyQt5 ile daha güzel tasarımlar nasıl yapabiliriz?
Tasarımın güzel gözükmesi için hangi yolları kullanabiliriz?

Okuyabileceğim veya herhangi bir kaynak,link varsa paylaşabilir misiniz?Önceden biçimlendirilmiş yazı

Sorunuzdan anladığım kadarıyla sadece kod kullanarak arayüz oluşturuyorsunuz.
QT Designer’ı kullanarak muhteşem tasarımlar yapanlar var.Youtube’da QT Designer şeklinde ararsanız size ilham verebilecek bir sürü proje görebilirsiniz.

Güzel görece bir kavram? Güzelden kasıt nedir?

Tasarımın sadeliği mi güzelliktir; Fonkisyonelliği mi güzelliktir; Görselliği mi güzelliktir?

Bu kişiye göre değişitir.

Bunu biraz daha açıklarsan onun üzerinde konuşmak ve kaynak vermek daha kolay olur sanırım.

O zamanlar gençtik…

Winamplar, sonique playerlar bilgisayarların, notepad gibi olmazsa olmazlarıydı. Bir şekilde, dergilerden, sınırlı internetle bir yerlerden temin edilir yüklenirdi.

Aslında biraz işletim sistemi programlamayı bilseniz ortada buton pencere text, label diye bir şey olmadığı, bazı bölgelerin çizildiği/boyandığı o bölgelerin alan olarak hesaplandığı, mouse hareketleri ile belirli koordinatlara gelindiğinde, o koordinat hangi çizime ait ise onun kodlarının işletildiğini algılayabilirdiniz.

İşte öyle bir dönemde Cüneyt Elibol adından birinin bir koduna rastlamıştım…

O güne kadar nasıl olur da dikdörtgen bir pencerenin, çeşitli şekillerde oluşturulup, soniqe ve winamp gibi skin lerin yapılabildiğini düşünüp durmuştum.

Dedim ya günün birinde Cüneyt Bey’in bir koduna rastladım.

A Picture Based Skin System and MPEG Decoder - CodeProject

Bu kodla 2002 lerde tanıştım. Tabi kendisi 2000 lerde yazmış.

Aklıma gelmişken exe sini de indirdim çalıştırdım

Hala çalışıyor, hatta mp3 seçince çalıştırabiliyor. Ve tamamını kendi kodu ile yapıyor, mp3 decoder kodu dahil.

Tabi kodlar cpp ile yazılmış ve MFC kullanıyor. Kodu Borland C++ ile çalışacak hale de getirip kendim de derlemiştim.

Burada kodlar python kullananların pek işine yaramaz ama görsellik açısından hayal gücüne faydalı olur diye düşünüyorum.

Aynı şekilde ;

sonique player skins - Google Arama

Araması ile o eski günlerin sonique player’ının skinlerinin de nasıl göründüğüne bakabilirsin.

Bunu neden anlattım.

Öncelikle önünde iki yol var.

Kolay yol;

Qss Stock : Qt Style Sheets Templates | DevSec Studio

Bu tür şablonlardan faydalanmak.

İkinci seçenek, grafik tasarım bilginize güveniyorsanız.

Custom pencereler tasarlayıp, tüm olayları, nesneleri teker teker kendiniz oluşturmak.

Qt5 bunu doğrudan yapamayabilir, biraz daha düşük seviye kodlarla uğraşırsan,

Yukarıdaki gibi özgün görselleri olan tasarımlar çıkarabilirsin.

Öncelile güzeli tanımla ona göre daha fazla fikir ve kaynak üzerinde durmaya çalışabilelim.

Kodlada yapıyorum,Designer ile de yapıyorum.

Ama daha efektif tasarımlar arıyorum hocam

Hocam teşekkür ederim ilginiz ve alakanız için.

Güzeli filozoflar zor açıklayabilmiş hatta açıklayamamışlar.
Ben nasıl olurda açıklayabilirim:)

Görsel paylaşamıyorum bir sorun var. Paylaşabilseydim daha iyi anlatabilirdim.

Uzaktan bağlanabilir misiniz bana?

bu arad attığınız link yetti hocam

aynı tasarımları designerde yapabilirim