PyQt5 vs Tkinter

Merhaba,

Kusura kalma o zaman. Ama yine de latif bir cevap verilseydi daha şık olurdu bence

Okey, bazı işlemler için zaman çok kıymetli ama oyunlar için neden py den ziyade cpp vs. nin tercih edildiğini de düşünmek lazım.

Python dan başka bir dil bilinmiyor olabilir. O zaman bir şey diyemem.

O zaman kendimce aklıma gelen son seçenek: Python içinde C kullanmak. Yani bu işi py de halletmek istiyorum ama bazı fonksiyonlar daha hızlı olmalı diyorsan bunları c(cpp de olabilir bilemiyorum) de yazıp daha sonra py de kullanılabilir. Bunu da dll dosyaları ile yapıyoruz. Ama onun da yolu C ye çıkıyor. İstiyorsanız size şu yazıyı atabilirim.

Ama @Nuh_Cb bey benden daha deneyimli tahmin ettiğim kadarıyla. Sorununuzun çözülmesi dileklerimle.

Bir de özel değilse tam olarak ne yapıyorsunuz da gui nin hızı çok önemli oluyor. Butona atadığınız fonksiyon nasıl bir işlem yapacak ki. Bunu şunun için soruyorum. Amacın Y dir ama X i arayarak hepimiz boşa kürek çekiyor olabiliriz.

Yani sorun gui den ziyade kod optimizasyonu sorunu da olabilir, ya da atıyorum normalde diğer işlemler için şunu yaparken bizim işlemimiz istisnai bir duruma da sahip olabilir.

4 Beğeni

Hızlı yapılması gereken işlem ne tam olarak? CPU bound, yani fazlasıyla işlemci gücü gerektiren bir şey ise o kısım Rust’ta yazılabilir.

Benim deneyimlerimde çok yavaştı.

Gömülü kaynak nedir? Harici kütüphane kullanma işleminin kendisi niçin yavaşlığa sebep olsun?

PyPy bir JIT (just in time) compiler. Optimizasyonları program çalışırken dinamik olarak yapıyor. Bu optimizasyonlar arasında programın bazı kısımlarının makine koduna derlenmesi de var.

Sitesinde CPython’dan ortalama 4 kart hızlı olduğu yazıyor ama hiç kullanmadım.

Jython da Python kodunu java bytecode’una derleyerek JVM üzerinde çalıştırıyor.

:+1:

Katılıyorum, ayrıca C ve Cpp’nin pabucunu dama atmayalım lutfen :slight_smile: Bu diller ile Python zenginlestirilebilir hatta bu dilleri Python ile zenginlestirebilirsiniz. Burada embedding hakkında guzel bir dokuman var.

Bunu da cevaplarsanız tam olarak istediginiz cevabı alabilirsiniz sanırım.

Onlar zaten alternatif ve yukarıda yazılmış.

Aynı şey Rust için de geçerli:

1 Beğeni

Cok hızlı olgunlasıyor, daha once bakmamıstım, gorunce sasırdım.

2 Beğeni

Bende şuan araştırıyordum. Pointer gibi makine diline yakın şeylerde pek bilgim olmadığı için c de türkçe temel alıp rusta geçmeyi bile düşünüyorum.