Python 3 PDF var mı?

Selamlar konuyu doğru mu açtım bilmiyorum kusurlarımı görmezden geliniz. Ben programlamaya yeni başlayan biriyim. Python ile tanıştım ve çok sevdim. yazbel python 3 belgesinin pdf desteği kaldırılmış. İmkanlarım doğrultusunda internete haftada 2 kez ancak ulaşabiliyorum. Offline çalışabilmem için bu dosyayı PDF olarak kaydedip kullanmak isterim öğrenmek için. Eğer varsa nereden indirebileceğimi söyleyebilir veya linkini verebilir misiniz? Uzun yazımı mazur görün lütfen affınıza sığınıyorum.

Merhaba, hoş geldiniz.

Evet pdf desteği kaldırıldı ama bu çok önemli değil. Python3 belgelerini çevrimdışı olarak aşağıdaki github adresinden temin edebilirsiniz.

Belgeler sphinx_source isimli bir dosyanın içindedir. Bu arada sphinx ve rst* (RestructuredText) dosyaları hakkında araştırma yapmanızda fayda var. Sphinx’i yüklemek için pip3 install sphinx komutunu kullanabilirsiniz.

rst*: yazbel belgelerinin rst uzantılı metin dosyalarında göreceğiniz gibi, bazı işaretler metnin önünde ve arkasında yer alır. Bu işaretleri kullanarak yazdığınız metinler sphinx tarafından bir belgeye dönüştürülebilir. Bunun için tabi sizin sphinx'i öğrenmeniz gerekiyor.

http://www.sphinx-doc.org/en/master
https://docs.anaconda.com/restructuredtext/detailed/#rst

sphinx için başlangıç olarak şunları öğrenmiş olmanız gerekiyor.

make html

komutu ile rst uzantılı metin dosyalarını kullanan bir html dosyası oluşturabilirsiniz. bu html dosyalarını internet tarayıcınızı kullanarak çevrimdışı olsanız bile açabilirsiniz. Çünkü sayfanın kaynakları github’dan indirdiğiniz dosyada tutuluyor olacaktır.

Ayrıca pdf oluşturmak için aşağıdaki komut kullanılıyor, belki işinize yarar.

make latexpdf

Not: Eğer pdf dosyası oluşmazsa, derleme sırasında bir takım hatalar alırsanız, işletim sistemine henüz yüklemediğiniz kütüphaneler olabilir. Umuyorum Linux kullanıyorsunuzdur. Kullanmıyorsanız da tavsiye ederim. Linux işletim sisteminde pdf oluşturmak için aşağıdaki kütüphaneleri gösterildiği gibi yüklemek gerekebilir:

sudo apt install latexmk
sudo apt install texlive-formats-extra