Python (Anaconda) ile geliştirilen uygulama anaconda dışında nasıl çalıştırılır? (ÇÖZÜLDÜ)

Merhabalar dostlar c# yazılımcısıyım pythona yeni başladım. Bir projemizde numpy kutuphanesi için kullanacağız.
Merak ettiğim şu anaconda kurdum. Anaconda üzerinde spyder ile kodları yazıyorum ancak yazdığım main.py dosyasını anaconda dışından çift tıklayarak çalıştırdığımda siyah ekran açılıp kapanıyor çalışmıyor.

Bu .py dosyalarını nasıl çalıştıracağız exe yemi çevirmek gerekiyor. Eğer exeye çevirmek gerekiyorsa kullandığımız kütüphaneleri nasıl ekleyeceğiz? (numpy opencv vs.)

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eğitim videolarında en sık karşılaştığım problem bu. Sanki Python çalıştırmak için Anaconda veya onun gibi bir şeye ihtiyaç varmış gibi gösteriyorlar. Neyse,
Herhangi bir .py dosyasını çalıştırmak oldukça kolaydır. main.py nin olduğunu dizine komut satırı yardımıyla git. Komut satırı Windowsda cmd, Linuxda ise terminaldir. Ardından;

python main.py

yazarak çalıştırabilirsin. Çift tıklayıp siyah ekranın kapanmasını söyle açıklayabilirim. Windows da .py dosyasına cift tıkladın diyelim. Windows, bu .py dosyasını Python ile ilişkilendiriyor. Standart olarak sana bir stdin ve stdout oluştuyor. Bu da siyah ekran denen cmd’nin açılması. Ardından yazdığın Python kodları çalıştırılıyor. Bu çok hızlı olduğundan sen print() ile stdout da bir şey yazdısan bile daha göremeden programın çalışmasını bitirip ve stdin kapanmış oluyor. Eğer sen yazdığın scripti komut satırından çalıştırırsan programın çıktılarını görebileceksin. İkinci bir yöntem olarak stdin i bekletmek olur. Onu da input() ile yapabilirsin. main.py dosyanı en altına input() yaz ve cift tıkla. programın bittiğinde input() klavyeden veri isteyecek ve cmd ekranda kalacak.

1 Beğeni

Hocam dediğin Çalıştırma meselesi çözdüm exe haline getirdim çalıştırdım ancak. Bu seferde exeyi açınca direk kapanıyor.

Exe oluşturma işlemini spider üzerinden yaparsam sorunsuz çalışıyor exe ama oluşturduğu dosya toplamda 700mb falan oluyor. Kafam karıştı bu iş neye göre oluyor.

Pythonla yazılan programları cmd olmadan çalıştırmanın bir yolu yok mu. Exeyi çalıştırınca bile arka planda cmd çalışıyor.

.exe oluşturma. Bu Python diline aykırı “Bir binary dosya oluşturmak”. İstediğin şey .exe tıklayayım windows form açılsın düğmeler olsun falan ise Python senin dilin değil demektir.

Hocam malesef bana şuan elimdeki projeye en uygun dil python. Ve exe olarak çalıştırmalıyım çünkü linux vs hiç kullanmadım.

Ama hallettim böyle bir şey başına gelen arkadaşlar için yazayım.

Anaconda spyder üzerinde exe oluşturmak için pyinstaller çalışmıyor çünkü spyder de komut yazmak için başına ! işareti koymak gerekiyormuş.

!pyinstaller dosyayolu\dosyaadi.py şeklinde yazarsanız derleyip exeye çeviriyor.