Python Chat odasi icin yardima ihtiyacim var

Merhaba,

python chat odasi yaziyorum.
server ve client taraflarini internette ve forum yardimiyla hallettim sayilir.
Ancak takildigim bazi yerler var. Bu arada socket ve tkinter kullaniyorum.

1. chat icin gui var ama ip ve port girmek icin yok. once ip port girecegim ekranin acilmasini ve eger ip ve port dogruysa chat ekraninin acilmasini istiyorum
    gui`deki entry lerdeki datalari bir turlu cekemiyorum.

2. suanki server ve client taraflari TCPye uygun. Hem TCP hem de UDPye uygun hale nasil getiririm. ip girilirken kullanici ikisinden birini secmesi gerekiyor. SOCK_STREAM ve SOCK_DGRAM kodlari TCP mi UDP mi oldugunu belirtiyor ama beraber nasil olacak bilmiyorum.

3. iki ayri bilgisayarin birbiriyle mesajlasmasi lazim. bilgisayar icerisindeki bir ses dosyasini chat uzerinden oynatmak istiyorum. dosya aktarimi yapilmayacak sadece chat uzerinden bir buton tanimlarim o da gider belirli bir destinasyondaki mp3`u calistirir. ancak bu kisim beni asiyor.

simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Merhaba.

Kodunuzu görmeden buna kesin bir çözüm bulamayız ama şu iki şeyi söyleyebilirim:

• Bu iş için Entry’nin get metodu kullanılıyor.
  • Entry’yi değişkene atarken pack veya başka bir metodunu çağırmadığınıza emin olun.

Bu uygulamada neden UDP kullanma ihtiyacı hissettiniz? TCP, UDP gibi protokoller belirli amaçlara göre kullanılıyor. Sizin uygulamanız için TCP daha uygun gibi.

Beraber olmuyor, ama iki farklı soket oluşturmanızın önünde hiçbir engel yok.

Bilgisayarlar şahsi bilgisayar ise port yönlendirme gibi işlemlere ihtiyacın olabilir.

A bilgisayarındaki kullanıcı bir tuşa basarak B bilgisayarındaki bir ses dosyasını mı çalıştaracak?