Python>django ile alakalı anlamadığım bir takım şeyler var

Arkadaşlar ben django da yeniyim ve django girls sitesi django kısmındaki “yayına alın” kısmı ile alakalı bir sorum var.

Git bu dizindeki tüm dizin ve dosyalardaki değişiklikleri kaydedecek, ama takip etmemesini istediğimiz bazı dosyalar var. Bunu dizinin dibinde .gitignore adında bir dosya oluşturarak yapıyoruz. Editörünüzü açın ve aşağıdaki içeriklerle yeni bir dosya yaratın:

*.pyc
__pycache__
myvenv
db.sqlite3
.DS_Store

Ve “djangogirls” dizinin en üst seviyesine .gitignore olarak kaydedin.

Not Dosya adının başındaki nokta önemli! Eğer dosyayı oluştururken zorlanırsanız (örneğin Mac’ler Finder ile nokta ile başlayan dosya yaratmanızdan hoşlanmıyor), editörünüzdeki “Farklı Kaydet” özelliğini kullanın, kesin çalışır.

git add kullanmadan önce veya nelerin değiştiğinden emin değilseniz, git status komutunu kullanmakta yarar var. Bu, yanlış dosyaların eklenmesi ve gönderilmesi gibi istenmeyen sürprizlerin engelenmesine yardımcı olacak. git status komutu, takip edilmeyen/değişen/gönderilecek dosyalar (staged), dal durumu (branch status) gibi bilgiler verir. Çıktının aşağıdaki gibi olması gerekiyor:

$ git status
On branch master

Initial commit

Untracked files:
    (use "git add <dosya>..." to include in what will be committed)

.gitignore
         blog/
         manage.py
         mysite/

nothing added to commit but untracked files present (use "git add" to track)

olarak yazılan yerde ne yapmam gerektiğini tam olarak anlayamadım bana birisi yardımcı olabilir mi?

Merhaba.

Aslında en sonda ne yapmanız gerektiğini söylüyor: use "git add" to track
Yani git add . komutu ile tüm dosyaları takibe(track) ekleyeceksiniz, daha sonra git status komutunu verdiğinizde dosyalar yeşil görünecek. Şimdi git commit -m "<Commit mesajı>" ile dosyaları commit edebilirsiniz(işleyebilirsiniz).

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

1 Beğeni