Python Django Modellerin Aktileştirilmesi

Merhablar
Django öğrenmeye başladım . ,Yazbel’in belgelerinde bulunan django çevirisinden öğreniyorum. ikinci bölüme geçtiğimde “Modellerin Aktifleştirilmesi” adlı konuda takıldım açıkçası kaç kez kontrol ettim fakat sorunu bulamadım yardımcı olursanız sevirinirim :smile: aşşağıya konuyu ve kodları bırakıyorum.

Modellerin Aktifleştirilmesi
Model kodları Django’ya bazı bilgiler verir. Django bu bilgilerle şunları yapabilir:
Uygulama için bir veritabanı şeması oluşturmak.
Question ve Choice nesneleri için bir veritabanı erişim API’ı oluşturmak.
Fakat önce polls uygulamasını projeye yüklemeliyiz. Projeye yüklemek için setting.py dosyasını açıp INSTALLED_APPS ayarını düzenlemeliyiz. Bu listeye polls/apps.py dosyasındaki PollsConfig sınıfını referans olarak ekleyelim. setting.py dosyasındaki INSTALLED_APPS son hali şöyle olmalı:

INSTALLED_APPS = [
‘polls.apps.PollsConfig’,
‘django.contrib.admin’,
‘django.contrib.auth’,
‘django.contrib.contenttypes’,
‘django.contrib.sessions’,
‘django.contrib.messages’,
‘django.contrib.staticfiles’,
]

Artık Django, polls isimli uygulamamızı projeye eklediğimizi biliyor. Şimdi farklı bir komutu çalıştıralım:

python manage.py makemigrations polls

Talimatlara benzer şeyler görmelisiniz:

Migrations for ‘polls’:
polls/migrations/0001_initial.py:
- Create model Choice
- Create model Question
- Add field question to choice

Konu bu , hepsini yerine getirip “python manage.py makemigrations polls” komutunu çalıştırdığım zaman " ModuleNotFoundError: No module named ‘polls.apps.PollsConfigdjango’; ‘polls.apps’ is not a package" hatası alıyorum :thinking:

Nerede hata yapıyorumdur

bunu yazdıktan iki saniye sonra bi daha bakmak için kodlara gittim :sweat_smile: meğer virgül koymayı unutmuşum :face_with_raised_eyebrow:

1 Beğeni

şu 2 playlist’i öneririm sitede bulunan döküman çok sınırlı

Ben de şimdi Django’ya başlayacaktım sitedeki ama çok eksik ve yüzeysel gibi geldi. Başka bildiğiniz kaliteli, detaylı ve sade bir yazılı kaynak var mı?

https://tutorial.djangogirls.org/tr/

İngilizcen varsa bu yazarı tavsiye ederim. https://wsvincent.com/