Python dosyasındaki fonksiyonları alfabetik sırada nasıl sıralayabilirim

Merhaba üyeler ben bir python dosyası yazıyorum içerisinde bissürü fonksiyon var üşengeçlikten bunları elimle alfabetik sıralamak istemiyorum :nerd_face: acaba bildiğiniz bir araç gereç var mı bunu otomatik yapan (mesela kodu otomatik formatlayanlar var ya onun gibi) veyahut bunun kodu yazılabilir mi örneğin girdisi şu olup

def temizle():
  10

def süpür():
  3

def doğrula():
  6

çıktısı şu olan

def doğrula():
  6

def süpür():
  3

def temizle():
  10

(alfabade d,s,t diye gittikleri için). Aklıma gelen dosyanın içerikleri ile bir for döngüsü yazıp işte def varsa ismini al kenara koy sonra bunları alfabetik sırala başka bir dosyaya yaz. ama def’in bittiğini nasıl anlarız yav bir de içiiçe fonksiyonlar var? def’in bittiğini girintiden anlayabiliriz aslında ama işte gözümüz anlar da program nasıl anlar :grin: içiçe fonksyion çok kullanmıyorum da işte dekorator felan olursa…

Merhaba. Niye böyle bir şey yapmak istiyorsunuz?

fonksiyonları bulması kolay olsun diye bir de yeni yazılan fonksiyonun nereye gideceği belli olur. CTRL+FIND ile uğraşmaktansa gözümle süzerek neyin nerede olduğunu gönül rahatlığıyla bilmek isterim :smile: düzen hastası veya obsesif kompulsif de diyebilirsiniz :grin:Aslında ilk başlarken bu sırayıı koruyabilsem olur da çoktan yazılmışlar var onlar için soruyorum.

bir python kodu ile fonksiyon isimlerini alıp bir dict içine yerleştirirsiniz {‘1’:a,‘2’:b} gibisonra o fonksiyonların kodlarını yine bu şekilde alıp sıralarsınız sonra dosyayı yazma kipinde açıp hepsini içinde yazarsınız

“”" fonksiyonların kodlarını yine bu şekilde alıp sıralarsınız “”"

bunu biraz açar mısınız merak ettiğim kısım bu kısım. def’in bittiğini nasıl anlarız veya iç içe fonksiyon varsa nasıl hallederiz?

fonksiyonun bulunduğu satır numarası ve o satıra ait fonksiyon ismini bir yere not al not aldığın yerde alfebtik olarak diz aramak istediğini rahatlıkla bulabilirsin

Bir lexer yazarsınız ve bütün kodu parçalarsınız

Hahahahahahahahahahaha