Python Girintileme Hatası

Merhaba üstadlarım 3-4 gündür python çalışıyorum. Başlangıç seviyesindeyim. Birçok konuyu anladım. Ancak girintileme işlemini çözemedim. Nerede girintileme yapıp bunu nerede sonlandıracağımı kestiremiyorum. Bu nedenle yazdığım kodlar hata veriyor. Biraz araştırma yaptım ancak tatmin edici bilgilere ulaşamadım.Girintilemenin mantığını anlamam için ne önerirsiniz?

Merhaba.

Bol bol alıştırma yapın. Örneğin Python 3 ile yazılmış şu koda bakın:

# Girintileme seviye 1 (0 boşluk)
def selam_ver(vakit):
    # Girintileme seviye 2 (4 boşluk), çünkü `selam_ver` fonksiyonunun içindeyiz.
    if vakit == "Sabah":
        # Girintileme seviye 3 (8 boşluk), çünkü `selam_ver` fonksiyonu içindeki
        # `if`'in içindeyiz.
        print("Günaydın!")
    # Girintileme seviye 2 (4 boşluk). Seviye 2'ye düştük, çünkü `if` bloğundan çıkıp
    # `selam_ver` fonksiyonuna döndük.
    elif vakit == "Öğlen":
        # Girintileme seviyesi 3 (8 boşluk)
        print("Tünaydın!")
    # Girintileme seviyesi 2 (4 boşluk)
    elif vakit == "Akşam":
        print("İyi akşamlar!")
    # Girintileme seviyesi 2 (4 boşluk)
    else:
        print("Merhaba!")

# Girintileme seviyesi 1 (0 boşluk). Seviye 1'e düştük, çünkü `selam_ver` fonksiyonundan çıktık.
selam_ver("Sabah")    

Anlamadığınız bir yer olursa sormaktan çekinmeyin.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Pycharm Kullan Otomatik Bırakıyor girintileri.

Teşekkür ederim kodlara bakınca anlamaya başladım.

Pycharm kullanıyorum, yalnız girintiye nerede son vereceğimi anlamlandıramıyorum.

IDLE da otomatik bırakıyor ancak qpythondaki editör bırakmıyor.

Girintilere if icin ornek verecek olursak kosul saglandiktan sonra programin yapacagi islem bitince son vermeniz gerekiyor. Mesela x degiskeni 13 ise ekrana 1 yazdiran ardindan da kosul saglansa da saglanmasa da bizden bir seyler yazmamizi isteyen bir programin kodlari soyle olmali:

x = 10

if x == 13
    print(1)

input("Bir seyler yaz")

Burada eger input’u if’den sonra girdili bir sekilde yazsaydik kosul saglanmadigi icin bizden bir sey girmemizi istemeyecekti. Ama biz input’u if’den ayirdik ve kosul saglanmadigi halde bizden bir seyler yazmamiz isteniyor. Bu tur seyleri baslangicta anlamamaniz gayet dogal. Ornek yaptikca, yazilan kodlari inceledikce anladiginizi fark edeceksiniz.

Teşekkür ederim bu örnek iyi oldu.