Python - Hayal Ediyorum # Şifreleme Güvensizliği

Programın yapacağı bu işlemlerin başkaları tarafından okunup uygulanması önünde bir engel var mı?

Okunup takip edilebilir olmasını engellesek zaten güvenilir bir kod yazmış oluruz diye düşünüyorum. maalesef ki bu şuan için hayal. Ne kadar çok veri arasından da seçecek olsa yine de takip edilebilir ve okunabilir kalıyor

Benim kastettiğim uygulamanın kendisi, mesela bu uygulama başkalarının elinde olacaksa teorik olarak kullandığını algoritma elde edilebilir.

Eğer şifrenin kırılmasını istemiyorsak algoritma bizim tarafımızdan yazılmamalı. Çünkü bir insanın çözebildiği her soru başka biri tarafından da çözülebilir. Ancak hiçbir insan nasıl çalıştığını bilmezse o zaman çözülemez. Bunu da bugün yapay zeka ile yapabiliriz sanıyorum. Çünkü yapay zekanın nasıl çalıştığını onu yazan kişi bile bilmez.

Yapay zeka şifrelemeli ve yine kendisi çözmeli.

Orada bir yanlış anlaşılma var sanki, yapay zekanın nasıl davranacağını belirleyen ve saklanması gereken veriler var. Bu veriler elde edilerek de aynı yapay zeka oluşturulabilir.

1 Beğeni

Peki insanlarin nasil calistigini ogrenmesini nasil engelleyecegiz?

Bir sekilde kodu okunamaz kilsan bile known plaintext ataklari var.

Ayrica herhangi bir seyi insanlardan gizleyebiliyorsak neden bu sey bir decryption key veya one-time pad olmuyor?

1 Beğeni

Bu sorularınızda çok haklı olduğunuzu ve dolayısıyla durağan bir sistemin -her nasıl çalışırsa çalışsın- her zaman kırılabileceğini fark ettim.

O zaman durağan bir sistem yerine insanların -aynı zamanda makinelerin- onu çözme süresinden daha kısa sürede ve sürekli olarak değişen bir sistem olmalı. Ancak bu da şifrelenmiş verilerin o süre sonunda anlam taşımasını önler.

Aslında bu mantık sanıyorum enigmanın mantığı ve muhtemelen kriptoloji bilimi bu işi aşalı çok olmuştur.

2 Beğeni

Evet, artik genelde saklanabilen ve saklanamayan bilginin ayrimi ve islenmesiyle basliyor. “Gizli” algoritmalar (“security through obscurity”) pratikte cok ise yaramiyor.

4 Beğeni

twitch kaynak kodları sızdırıldı 120gb indirdim baktım adamlar her fonksiyonu farklı bir dosyaya yazmış 2 satır kod için dosya açmışlar şimdi bu dosyayı bence kimse alıp ayağa kaldıramaz, aynı şekil karmaşık kod yapısı kullanmak bence en güzel çözüm ayrıca web e bağlımı programlarda saldırganı fazlaca zorluyacaktır. Eğer programın çalışması için kullanıcının cihazı gerekmiyorsa web üzerinde barındırıp webview gibi yöntemler kullanılabilir diye düşünüyorum.

Güzel düşünmüşsün ama şifrelemeden ziyade varolan alfabeye yeni karakterlerle eşleştirmek gibi olmuş. Üniversite derslerinden hatırladığım kadarıyla sezar şifreleme vardı ve harflerin yerini belirli bir formüle göre değiştiriyordu. Örneğin a için alfabenin 1. harfi olduğundan 1 sayıfısı fonksiyona girdi olarak veriliyordu. f(x) = (x+3) % 29 tarzında bir fonksiyonda görüntü kümesinde a için 4 sayısı çıkar ve bu da alfabede d harfi diyebiliriz. Tabi daha karmaşık bir formül düşünülse dahi tarihteki ilk şifreleme olarak hatırlıyorum. Bu tür algoritmaları araştırarak bilgi edinebilirsin.

Des şifreleme için de nasıl çalıştığını anlatıp python kodunu bıraktığım bir repo vardı aşağıya bıraktım.

1 Beğeni