Python ile linux tabanlı işletim sistemi yazmak mümkün mü?

Şu sayfada kesinlikle çalıştırabilirsin diyor. Python ın spesifik bir durumu mu var?

Buradan şunu anladım, python sadece c ile yazılmadı. Oradan da şu sayfaya ulaştım.

Burada da c diyor. Gerçi tam ingilizcem yetmedi.

Şu aramadan da bir şey çıkmadı.

Hayir, demiyor. Python’in ozel bir durumu yok, soruda bahsedilen C programlarinin ozel durumlari var.

Bir sey de cikmadiysa, zaten cevapladigim sorunun aramasini neden linkliyorsun?

Mesajımda “uygun şekilde derlersek” dedim.

Bu cümlede neyin yanlış olduğunu belirtmediniz, ayrıca spesifik - genel in bu cümlede anlamını çözemedim.

Ben o cevabı anlamadım.

Nasil bir uygun sekil dusunmektesin?

Cumleye donelim:

Yanlis olan kisim CPython’i derlersek isletim sistemi olmadan calisabilecek olmasi. Calisamayacak.

Spesifik-genel olayini yazmamin sebebi programin C ile yazilmis ve/veya derleniyor olmasinin sonuca pozitif bir etkisinin olacagi yanlis varsayimini kirmak. (Olacaksa ters yonde olur; C ile yazilmis programlar daha yuksek seviye dillerde yazilmis programlara nazaran isletim sistemlerine daha cok bagli. Derleme ise programin yasam surecinin bir parcasi, derlenmeyen bir C programindan bahsedemeyiz.)

Anlamadigin kisimlari sormaktan cekinme lutfen.

Bu arada bu kadar merak ediyorsan daha spesifik sorular sormaya baslaman lazim: Python’i isletim sistemine bagli yapan ne? Hangi isletim sistemlerine bagli? Bagli olmayan benzerleri yok mu?

1 Beğeni

Normalden farklı bir yol diye düşündüm, saçmalamışım.

Aradığım soru buydu. Araştırmaya geçiyorum :wink:

C’nin standart kutuphanesine de bakmak isteyebilirsin.

ISO 9899, son chapter veya ilk appendix olmasi lazim.

pygame ile yazılmış işletim sistemi olur mu ya sacmalık :laughing:

Pygame yazmıyor orada iyi oku :joy:

1 Beğeni

githubı inceledim sende incele :laughing: daha konuşmanın devamını okumadan githuba baktım