Python ile tecrübe kazanmak

Python’ı en azından temel modüller ve sentaks olarak biliyorum desem yeridir. Yapmak istediğim projeler var ancak tecrübesizliğim önümdeki en büyük engel. Daha fazla tecrübe ve bilgi kazanmak için kolaydan zora doğru projeler geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Ancak aklıma hiç bir şey gelmiyor. Kolay-Orta-Zor seviyelerde pratik amaçlı proje önerileriniz varsa benimle payalaşbilir misiniz?

1. Özellikle ilgilenmek istediğiniz bir alan varsa oraya odaklanmanız lazım. Mesela yapay zeka konusunda ilerlemek isteyen birisine burada arayüz geliştirme projeleri sunmak yanlış olacaktır.

2. Basitten zora gitmek istiyorsanız, örnek projeleri incelemenizde fayda var. Eğer yeterince tecrübe edindiğinizi düşünüyorsanız, o zaman kendi projenizi geliştirmeye koyulmalısınız.

3. Projeler geliştirirken kodları saklamanızda fayda var. Yarın bir gün aynı konuda yeni bir şey geliştirmek istediğinizde, eski kodlarınızdan çok sayıda satırı kopyalamak işleri hızlandırabilir.

4. Projelerde kullanacağınız kütüphanelerin, harcayacağınız efora ciddi etkileri oluyor. Bu yüzden doğru kütüphaneleri seçmenizde fayda var.

5. Yerinizde olsam 'pratik amaçlı’dan daha çok ciddi projeler oluşturmaya çalışırdım. Çünkü her iki durumda da öğreniyorsunuz ve önemli olan şey, harcanan vaktin ardında değerli bir şeyler bırakabilmek.

6. Eğer aklınızda ilgilenmek istediğiniz herhangi bir alan bulunmuyorsa, bulmaya çalışın.

4 Beğeni

Bence yüzme öğrenmek istiyorsanız direkt dalın suya. Sadece karşılaştığınız sorunları araştırmanız bile size yeter.

8 Beğeni

@Wormer_King in de dediği gibi hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz ? Bunu bilmeden yüzde yüz yorum yapamam. Fakat size tavsiyem Github ’ da bir sürü proje var her konu ile ilgili onları araştırın. Kodlarını indirin, kullanın, kodlarını geliştirin. Böylece tecrübe kazanın. Veya işte biraz İngilizce biliyor iseniz açık kaynak kodlu yazılımları Türkçeye çevirin o bile size bir şey katar. Bu arada unutmayın ne kadar zamandır Python öğrendiğiniz önemli değil. Önemli olan ne yaptığınız. Görüşmek üzere.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Siber Güvenlikle ilgileniyorum. İstediğim projeyi buldum ancak dediğim gibi inanılmaz zorlanıyorum ve süreç çok uzun sürüyor. 3 satır kodu anlamak için dakikalarca uğraşıyorum. Beni zorlayan genelde kütüphaneler oluyor. Onlarca kütüphane ve yüzlerce fonksiyon…

1 Beğeni

Siber güvenlikle uğraşıyorsanız Pythonda önemli de, ağ yapılarını, çeşitli virüs algoritmalarını, işletim sistemlerini çok iyi bilmeniz lazım. Peki siz bunları ne kadar biliyorsunuz ?

1 Beğeni

Linux bilgim iyidir. Ciddi zaman harcadım bu konuda. Paralel olarak Bash Script de öğreniyorum. Ağ yapıları hakkında bilgim var, ancak temel seviyede. Virüs algoritması hakkında en ufak bir fikrim yok.

1 Beğeni

O zaman ağ yapıları hakkında bilgi edinmek için çeşitli dersler al, virüs algoritmaları antivirüs algoritmaları hakkında bilgi edinmek için Geçmişte milyon dolarlarca zarar veren virüsleri(Melissa, I love you, vb.) hakkında bilgi edinmek için kodlarını açın okuyun. Anti virüslerin çalışma prensiplerini anlamak için çeşitli virüsler yazıp bunları virüstotal gibi sitelerde taratın. Çıkan sonuçlara göre de hangi anti virüsün hangi sonucu verdiğine bakıp mutlaka bir fikir edinirsiniz. Ayrıca biraz low level dillere(c, c++) önem verin(gelecekte). Çünkü virüsleri python ile yazmak iyi fikir değil.

2 Beğeni

C ‘yi zamanında çok detaylı öğrenmiştim. Biraz pratikle halledebilirim. C++ ı ileride inceleyeceğim. Ağ yapılarından kasıt ağ topolojileri, sunucu-istemci modeli falan mı yoksa doğrudan protokoller, soket programlama falan mı?

Hepsini öğrenmeye çalış tabiki bir iki ayda hacker filan olmana gerek yok. Şimdilik sunucu istemci modellerini soket programlamayı bil yeter. Ayrıca bunların hepsi eğer uzun süre bu işlerle uğraşırsan bunları eninde sonunda öğrenirsin. Neyse görüşmek üzere

1 Beğeni

Ya kim niye kendi projesini paylaşsın. Bu ancak ortak çalışma maksadı ile bir araya gelen birinin yapabileceği bir şey. Ama öğrenmek için, yığınla örnek var heryerde(youtube, arsiv siteleri, ekitap vs.vs.) sadece Yazbel Belgelerini okuyup bitirsen bir seviyeye ulaşmış olursun. Neyse.

Sadece “sentaks” kelimesini görüp geldim.

Sentaks o devam eder. Bir yerden başlamak lazım sadece datlum.

Github’da bir sürü proje paylaşılıyor. Aslında dili öğrenmek için iyi bir yol çünkü çok gelişmiş projelerde paylaşılyor ve bilmediğiniz bir çok şeyi öğrenmenizi sağlayabilir. Ayrıca öğrendiklerini paylaşmak içinde kullananları gördün. Örneğin: “learn python” yazarak 2 tane bu tarz sonuca denk geldim. İnsanların python öğrenebilmesi için kod örnekleri paylaşmışlar. Eğer bir dil öğreniyorsanız o dille yapılan projeleri incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Neden paylaşmasın ?(karakter)

Kesinlikle katılıyorum. Ve ininizle bu düşünceyi pekiştimek için de bir çift laf etmek istiyorum.

Hiç kimse, ne kadar kitap, makale, video, ses kaydı, fotoğraf veya herhangi bir veri kaynağı tüketirse tüketsin, topu ayağına alıp denemeler yapmadan Futbol oynama yeteği edinemez/geliştiremez. Ancak teknik bilgi edinebilir, bu da pratiğe dökülmediği sürece ​yeteneğe pek bir katkısı olmaz.

Bu zamana kadar ben de biriken tavsiye ve önerilerin ortalaması diyor ki:

“Yarızamanlı da olsa, stajyer olarakta olsa, hatta ücretsiz olarak bile olsa üniversite okurken ya da varsa boş vaktinizde gidip bir firmada, bir şirkette deneyim ve tecrübe edinmek amaçlı çalışın. Çünkü, gerçek bir iş istediğinizde size deneyim soracaklar. Bu, kendi işinizi kuracaksanız da daha doğru adımlar atmanıza yardımcı olur.”

Zaman yaşlanmak için değil, her daim gelişmek için kullanılmalıdır.

2 Beğeni

Yahu, arkadaş, kimse github açmasın, bir seyler paylaşmasın demiyorum. Ama “aklıma bir fikir gelmiyor” diye bir baheneye sığınmak ve proje fikri almak biraz baska bir şey.

Doğada ve insanda sonsuz olay ve problem var, eģer zorlarsanız gerçekten, mutlaka bir şeyler bulursunuz. Üstelik bu python gibi bir programlama dili için ise, bu çok da gerçekçi bir bahane deģil. Ortada yığınla örnek ve hatta türkçe kaynak var.

Elbette github da açılsın, ve hatta açık kaynak kodlu her şey sarsın dünyayı ve evreni elbette.

Ama “aklıma bir şey gelmediği için proje fikri arıyorum” biraz doğru bir soru değil belki de. Sadece onu kastettim. Bir de, sentaks. Yoksa bam bam bam, her şeyi paylaşın.

Ben bunları demedim ki ben Github ’ da insanlar bir sürü proje paylaşıyor her konuda, arkadaş o kodları okusun geliştirsin dedim.

Biliyorum. Mazur gör beni. Çünkü canım çok sıkılıyor. Boş konuşmayı severim, bilirsin.

Tamam gördüm gitti. Siz istersiniz de ben görmez miyim ? :slightly_smiling_face: