Python Komut Satırı Argümanları

Merhaba arkadaşlar, ben Black Viking. Öğrenmeden önce çok merak ettiğim konulardan biri olan programa argüman vererek çalıştırma işini anlatmak istedim :slight_smile:

Kullanacağımız modül, “sys” modülü. Tabii ki daha gelişmiş alternatifler var.(click, argparse, optparse, …) En basiti ve diğer “gelişmiş” modüllerin, üzerine kurulduğu bir modül. Öyle bir anlattım ki, sanki “sys” modülünün görevi sadece bu :smiley: Neyse devam edelim :slight_smile:

Python’da “sys.argv” listesi, programa verilen argümanların bulunduğu bir liste. Biz bu listeyi kullanacağız. En sonda basit bir uygulama yapıp bitireceğiz.

      << test.py >>

import sys
args = sys.argv
print sys.argv

Hemen çalıştıralım,
C:\Users\user\Desktop>python test.py
[‘test.py’]

C:\Users\user\Desktop>python test.py arg1 arg2 arg3
['test.py', 'arg1', 'arg2', 'arg3']

C:\Users\user\Desktop>python test.py 1 2 3
['test.py', '1', '2', '3']

Gördüğünüz gibi programı çalıştırdığımız argümanları bize liste olarak verdi. Bu listenin ilk elemanı her zaman programın kendi ismidir. Programın adının değişken olabileceği durumlarda bundan faydalanabilirsiniz.

Listenin diğer öğeleri, sırası ile verdiğimiz argümanlardan oluşuyor.

Küçük bir örnek yapalım,
https://i.hizliresim.com/R0M4Ba.png
https://i.hizliresim.com/p01a8q.png

Benim konum bu kadardı, okuduğunuz için teşekkür ederim. Herhangi bir sorunuz olursa, bilgim neticesinde yardımcı olurum
Bu arada bu konu ile ilgili daha güzel bir şey okumak isterseniz, http://www.turkhackteam.org/c-c/1487210-komut-satiri-argumanlari-argc-argv.html