Python Lower() Metodu

oyun=input("Hangi oyunu oynamak istersin ?:")
oyun=oyun.lower()

if oyun=="CS:GO":
    versiyoncs=int(input("Hangi versiyonu oynamak istersiniz ?:"))

if versiyoncs==1 or versiyoncs==2:
        print("Versiyon ücreti 30 TL'dir.")
    else:
        print("Versiyon ücreti 40 TL'dir.")

elif oyun=="Garrys Mod":
    print("Ücreti 15 TL'dir.")

elif oyun=="Euro Truck":
    versiyoneuro=int(input("Hangi verisyonu oynamak istersiniz ?:"))

if versiyoneuro==1 or versiyoneuro==2:
        print("Versiyon ücreti 20 TL'dir.")

else:
    print("Sadece 3 adet oyun bulunmaktadır.")

Lower() metodunu çalıştıramıyorum.Yapmak istediğim kullanıcı belirlediğim 3 oyundan herhangi birini küçük/büyük harf farketmeksizin doğru olduğu sürece kabul etsin.Ama istediğim sonucu alamadım birtürlü

Önce şu başlığa bakıp, kodlarınıza nasıl kod görünümü kazandıracağınızı öğrenebilirsiniz.

lower metodu verilen string’deki bütün büyük harfleri küçük harfe çeviriyor, bu yüzden karşılaştırma yaptığınız stringleri de küçük harfle yazmalısınız. Mesela "CS:GO" yerine "cs:go".

Benim istediğim kullanıcı nasıl yazarsa yazsın onu kabul etmesi.Eğer dediğiniz gibi yaparsam lower metodunu kullanmama gerek olmaz ki.Aslında istediğim kullanıcı Cs:GO yada CS:go bile yazsa kabul etsin.Bunu lower ile yada upper ile yapamazmıyım ?

Benim kastım koddakini değiştirmeniz.

Yani bunun yerine:

if oyun=="CS:GO":

bunu yazarsanız çalışır:

if oyun=="cs:go":
2 Beğeni

@EkremDincel doğru söylüyor.

Siz oyun = oyun.lower() yazarak kullanıcıdan alınan karakterlerin hepsini küçük harfe dönüştürüyorsunuz, ama if oyun=="CS:GO": sorgusunda da kullanıcıdan gelen ve sonradan tamamı küçük harfe dönüştürülen karakterlerin, büyük harf içeren bir str örneğine eşit olup olmadığını kontrol etmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden sorgunuzda "CS:GO" yerine "cs:go" yazmanız gerekiyor.

1 Beğeni

Anladım.İlginiz için teşekkür ederim.Kolay gelsin.