Python Optimal Curve Fitting

Merhaba arkadaşlar pythonda curve fitting üzerine çalııyorum ama bir soruda takıldım ve işin içinden çıkamıyorum .
y(n)= 3.78y(n-1)(1-y(n-1)); n= 1.,300
y(0)
bu denklemi bir türlü pythona dökemedim.
n sayısı 300 kadar sırasıyla devam ediyor ve özellikle takıldığım nokta ise bir türlü problemi tanımlattıramıyorum programa ve tekrar ettiremiyorum . bu konuda bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorumm teşekkürler.

y(n)= 3.78y(n-1)(1-y(n-1)); n= 1.,300
y(0)
bu denklemi bir türlü pythona dökemedim

Dogaldir, bu bir denklem degil. Bir adet bir kismi italik fonksiyon tanimi, bir adet ondalik noktasini sasirmis degisken tanimi ve bir adet tanimlanamamis fonksiyon noktasi gibi duruyor.

n sayısı 300 kadar sırasıyla devam ediyor

n sayisinim 300 kadar sirasi mi var? ah pardon, 300’e kadar. peki 300’e kadar hangi sirasiyla devam ediyor?

bir türlü problemi tanımlattıramıyorum

hangi problem? yukarida bahsedilen soru ile alakali bir problem galiba. hangi soru?

N 1 den 300 e kadar değer alacak sıralı olarak. her n değeri için bir y(1),y(2)…y(300) a kadar değer bulmam lazım fonksiyon için daha sonra bu değerler arasından optimal katsayıları bulmam lazım.

import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt
from scipy.optimize import curve_fit
y = np.zeros(300)
y[0] = 0.5

First value is 0.5

for n in range(1,300,1):
y[n] = 3.78y[n-1](1-y[n-1])
print(y)

This is y’ width

yy = len(y)
print(yy)

— ben bu şekilde yapım ancak optimal grafiğini nasıl çıkarırım ?

Kodlarınızın bir anlamı yok. Şuraya bakın: Gönderilerdeki kod görünümü hakkında

“Optimal” ne demek? Katsayilar nerede?

Bu arada y su anda su sekilde:

Screenshot_20181214_135110

Pek bir sey fit edilebilecek gibi durmuyor.

Evet grafiğin bu şekilde çıkmasının sebebi sorunun çözümünü düzgün bir şekilde bulamamdan kaynaklı. Acaba bir önerisi olan var mı çözüm ile kullanmam gereken metotlardan biride ’ scipy optimize.least_square ’ . teşekkürler .

E cok normal. Cozmeye calistigin soruyu hala yazmadin. Bizden, hem soruyu hem de cevabini tahmin etmemizi istiyorsun. Bulmaca cozmeyi severim ama ipucu olarak sadece once bir fonksiyon, sonra bir array olarak karsimiza cikan tek bir satir, bir de “least_squares() kullanilacak” beyani verdin.

least_squares; optimize edilecek cok degiskenli bir fonksiyon, bir de degisken baslangic/tahmin deger listesi aliyor. Verdigin y’nin bunlardan hangisi oldugunu bile anlayabilmis degilim, eger biriyse.

1 Beğeni

İyi gunler , elimde var olan bilgiler sadece bunlar,
y(n) = 3,78 y(n-1)(1-y(n-1)) n sayisi 1 den 300 kadar ve y(0) = 0,5 olarak verilmis benden optimal katsayılar isteniyor. Yani katsayı dediğimiz bu fonksiyonda ki 3,78 değerinin optimal değeri isteniyor. Ve bu fonksiyonu curve fitting ile göstermem isteniyor. Bir nevi optimizasyon yapmam bekleniyor. Zaten elimde bir problem olsa bunu sizinle paylaşırım. Elimde olan tüm bilgileri yukarıda tekrar tekrar paylaştım sizinle. Bana verilenler bunlar bana yardım etmenizi beklediğimden her şeyi sizinle paylaşıyorum açık bir şekilde (olabildiğince). Elimde olan bilgileri paylaşmamazlık yapmıyorum yani. Bende pythonda yeni olduğumdan bu kadarı elimden geliyor kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Ne icin optimal katsayilar?

Veya soyle sorayim:

Ne optimize edilecek? Hedef nedir? Hata fonksiyonu nedir?

Yeni bir konu başlığı olarak tekrar açtım ve daha detaylı şekilde anlatmak için buradan bakabilirseniz sevinirim .