Python OS modülünde cmd açıp, açılan cmd ye komut verme

Merhabalar, Ben Python ile ilgili bir proje yapmaktayım. Lakin proje gereğince “OS” kütüphanesini kullanıyorum. OS kütüphanesi içerisinde; os.system fonksiyonu bulunuyor. Bu fonksiyon ile “CMD” açıp o cmd ye komut nasıl yazdırtabilirim ? Örnek; CMD açılacak, açılan CMD’ye “dir” komutu yazdırtılacak. (NOT: cmd ayrı bir pencerede açılacak.)

Zaten böyle bir kategori vardı (maalesef şu an link atamayacağım)

Kod:

os.system('dir')

Kankam, os.system(“dir”) yazınca Python projesi kapanıp cmd komutu çalıştırılıyor. Bunu bende biliyorum öyle değil mi ?

Emin olmamakta beraber python os.starfile kullanabileceğinizi düşünüyorum.Ama program bende kapanmamiştı

Anlamadınız. Dediğim şudur ki, os.system("dir") yazılınca python projesi iptal edilip cmd komutu çalıştırılıyor.

Oyle mi? Biz neyi bilip bilmedigini bilmiyoruz.

Istedigin sey icin cmd.exe’yi subprocess’le acip, PID’ini alip, Windows-spesifik bir kutuphaneyle bu PID’in ana penceresine WM_KEYDOWN/WM_KEYUP mesajlari atman lazim. (Varsa SendInput da olur.)

Duruma gore sisteme global “tusa basildi” mesajlari atan cross-platform otomatizasyon kutuphanelerinden biri de kullanilabilir. Hatta once onlara bakman daha mantikli olabilir.

Python’un kapanmasının kullanılan kodla alakası yoktur diye tahmin ediyorum:

Bu arada bir dizindeki dosya ve klasörlerin isimlerini almak için os.listdir var.