Python Programını Arka Planda Çalıştırmak

Merhabalar…Ben Hep Pythonu “salak” gibi hack amaçlı kullandım fakat şunu anladım ki hack işleri saçma işlermiş…Artık Yararlı Şeyler Yapmak istiyorum buna ilk başta alarm gibi birşeyle başlamak istiyorum çok saçma ama olsun :smiley: fakat sorun şu programın hep arka planda çalışıp verilen saate geldiğinde bir popup çıkarıp ötmesi ve tuşa basıncada kapanması fakat arkapalnda çalıştırma işlemini bir türlü yapamadım… yardımcı olursanız sevinirim

Eğer Windows kullanıyorsanız, Python dosyasının uzantısını .pyw olarak değiştirin. Bu sayede programı çift tıklayarak çalıştırdığınızda konsol penceresi gözükmeyecektir.

Fakat İlk Başta Bir Süre Sorma İşlemi Gerçekleşecek Ondan Sonra Gizlenecek…

Tüm programı Tkinter ile yazabilirsiniz.

Hiç Tkinter kullanmadım…

Artık kullanabilirsiniz…

2 Beğeni

:smiley: Tkinterde nasıl yapacağım peki? bir kaynak var mı?

İnternette Tkinter ile ilgili bir çok kaynak var, İstihza belgelendirmesinde de mevcut.

Onu Demiyorum hocam programı arkaplanda çalıştırmak için…

Sanırım Pek Gerek Yok Tkintire

from plyer import notification
notification.notify(
title='Merhaba',
    message='Nasılsın?',
    app_name='İyi Sen?',
)

Bildirim Olayını Böyle Hallettim…

İlk postumda yazdığım gibi, uzantıyı .pyw yaparsanız konsol gözükmeyecek. Gerekli bilgileri bir Tkinter penceresi ile aldıktan sonra o pencereyi kaldırırsınız ve programınız arka planda çalışmaya devam eder.

Bunların dışında programı bilgisayar açıldığında çalıştırmanız gerekir. Bu konuyla ilgili bir soru sormuştum:

1 Beğeni

r0ark’ın dediği gibi, arka planda çalışması için dosya uzantısını .pyw olarak belirtin. Programın görselliği için de, Tkinter kullanmayın PyQt kullanın, QtDesigner desteği ile sürükle-bırak yapıp programı kolayca yazabilirsin. Tabii ki tüm olay sürükle-bırak değil, bu işlem sadece arayüz kısmıdır. Görselliği hallettikten sonra dosyayı .py uzantısına çevirip programını görselliğin içine gömmelisin. Daha sonra programı Windows’ da isen “Başlangıç” klasörüne atabilirsin, bilgisayar her açıldığında otomatikmen çalışır.

Proje bu kadar basitken, Qt kullanmak pek mantıklı değil.

Proje, evet basit fakat Qt kullanmak her halükarda daha iyidir. Oop bilgisini arttırır, ve daha hızlı çalışan bir program elde edersiniz. Qt resmi olarak C++'dan sonra destek verdiği dil Python’dır. 1991’de yazılmış bir library’yi 2018’de kullanmak bana doğru gelmiyor.

@Esat_Yilmaz sizin şu tartışmanızı görmemiş bile o yüzden bırakın istediğini kullansın. Sonuçta iki şekilde de istediği sonuca ulaşacak.

Ama belki @Esat_Yilmaz bulamazsa diye yine de soyleyeyim.Bir programı bilgisayarın her acılısinda otomatikmen baslatabilmek icin

1)bilgisayarla beraber baslayan programların kısayollarının bulundugu bir klasor var.Konumunu hatırlamıyorum.Ama bu klasoru bularak kendi programınızın kısayolunu bu klasore atarsınız ve programınız artık her bilgisayar acılısında baslar.Ki @hasser beyin belirttigi postta bu cozum var.

2)winreg ile yapılabilir.Yani registry de key olusturmak.Bunun icin su linki inceleyin.Ama kodları denerken
_winreg
degil
winreg
Diye degistirin.

2 Gündür Bilgisayara Giremiyordum :slight_smile: Gördüm TEşekkürler Hepinize…

import win32api
import win32console
import win32gui

win=win32console.GetConsoleWindow()
win32gui.ShowWindow(win,0)
.. 
. 
. 
. 

Windowsda böyle Yapabilirsini

1 Beğeni

ama bildiğim kadarıyla pyw yapıp exeye çevirmesi gerekiyor yoksa yine konsol gözüküyo ben denemiştim