Python Pyqt5 Sql Admin Panel Nasıl Yapabilirim?

Admin giriş paneli ve admin veri tablosu Nasıl yapabilirim Arkadaşlar?

Temelde bir veritabanı ve bir login sayfası işinizi görür.

Projeniz grafiksel arayüze sahipse, kullandığınız kütüphanede bir tablo sınıfı mutlaka vardır. Veritabanından verileri çekip tabloya, istenilen formatta ve tipte ekleyebilirsiniz.

normal girişlerin vertabanına bilgilerini cekebiliyorum ama admin nasıl olucak hocam?

Kendinizi biraz daha iyi ifade etmenizi rica edeceğim.

Hocam import sqlite3 as sql bir veri tabanı kurdum ve
class giris(QMainWindow):
def giriskontrol(self):
def kayitpanel(self):
def kayitet(self):
def geridon(self)
şeklinde herkesin register yapıp loginini yapcagı bir mainwindow yaptım
ve ben adminin girecegi bir admin giriş paneli ve admin veri tablosu yapmak istiyorum

O halde şurada:

problem olmaması gerek. Nihayetinde admin’in de bir kullanıcı adı ve parola ya ihtiyacı olacak. Login işlemi gerçekleştiğinde bir “kontrol paneli” sayfasına yönlendirin.

Kontrol panelinde admin’i “veri tablosu” karşılasın. “Veri tablosu” (esasında tablo da veridir) da şöyle yapılabilir; Bir QTableWidget nesnesi oluşturun. Veritabanından çekilmesi gereken verileri çekin, bu tabloya yazdırın.

Not: Veriler tabloya yazdırılır iken string tipinde olmalılar.

QTabWidget kullandım hocam

verileri cekiyorum hocam bilgiler tablo oluşturdum kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi diye

Peki bizden istediğiniz ne tam olarak?

hocam benim istedigim login yapan veriye düşen kullanıcı adı ve şifreleri, silmek istediğim üyeyi nasıl silebilirim?

Anladığım kadarıyla “veri tablosu” veritabanına kayıtlı kullanıcıların listesi.

Kullanıcı adlarını çekmeniz kâfi. Umarım şifreleri hash’lemeden register-login işlemleri yapmıyorsunuzdur.

Login işlemi gerçekleştikten sonra kullanıcı adı “admin” ise tabloyu oluşturun. Tablodaki dolu olan her satırın en son hücresinin widget’ını QRadioButton olarak belirleyin.

Örnek;

self.tableWidget.item(0, 2).setCellWidget(QRadioButton("Seç"))

Tablo altında da bir onay butonu oluşturun, butona tıklandığında bir değişken oluşturup seçilen kullanıcının adını veya id’sini değer olarak verin. Hangi veritabanını kullanıyorsanız (muhtemelen SqLite3) ona göre bir delete query oluşturun. Bu query’deki WHERE deyimine karşılık, yukarıdaki değişkeni verin. Son olarak query’i commit edip veritabanı ile bağlantıyı kesin.

Örneğin şöyle bir tablomuz var:

id----------kullanici_adi----------parola
1_______kullanici1_________123456
2_______kullanici2_________sandalye123
3_______kullanici3_________welcome321

id’si 2 olan kullanıcıyı silelim:

def delete_user(id):
    with sqlite3.connect("database.db") as db:
		cursor = db.cursor()
		cursor.execute("DELETE FROM users WHERE id=?", (id,))

Şurada DELETE deyimi için detaylı anlatıma ve burada da Python ile yazılmış örneğine kolayca ulaşabilirsiniz.