Python random command

bir şey sormak istiyorum ben random komutuyla belirli bir listeden kelime seçmek istiyorum ama aynı kelime en fazla 2 kere seçilebilecek bunu nasıl başarırım

I want to ask something, I want to choose a word from a certain list with the random command, but the same word can be selected at most 2 times, how do I achieve this

nerede, nasıl kullanıcağınızı bildirirseniz daha cok yardımcı olabiliriz.
ama tabi örnek kod olarak şöyle birşeyler belki fikir verebilir:

import random

liste = list("abcdef")

def foo(liste:list, most_word_num:int) -> list:
    new_list = []

for i in range(len(liste)*most_word_num):#döngüyü arttırma amacı taşıyor sadece, bu birazcık sizin kullanımınıza bağlı
        random_choice = random.choice(liste)
        if new_list.count(random_choice) >= most_word_num:
            pass
        else:
            new_list.append(random_choice)

return new_list

print(foo(liste, 2))

kodlarda anlamadığınız herhangi bir yer varsa lütfen sormaktan cekinmeyin.

Şey yap mesela her kelime seçtiğinde onu ayrı bir listeye ekle seçilmişler listesi gibi ve bir de kelimelerin bu listede olup olmadığını kontrol eden bir sorgu , eğer kelime bu listede varsa diğer kelimelerinin olduğu listeden çıkar. Bir de sorguyu listeye eleman eklemeden önce yazmalsn.

import random

liste = list[‘competent’,’ trifle’,’ endeavour’,’ obstinacy’,’ mediate’,’ imitate’,’ bolster’,’ distinguish’,’ scripture’,’ denomination’,
‘drag’,’ stopgap’,’ ingredient’,’ improvise’,’ remnant’,’ rigid ‘,‘conceal’,’ wander’,’ denote ',‘pertain’]

def foo(liste:list, most_word_num:int) -> list:
new_list = []

for i in range(len(liste)*most_word_num):#döngüyü arttırma amacı taşıyor sadece, bu birazcık sizin kullanımınıza bağlı
    random_choice = random.choice(liste)
    if new_list.count(random_choice) >= most_word_num:
        pass
    else:
        new_list.append(random_choice)

return new_list

print(foo(liste, 2))

#bunu çalıştırmıyor örneğin ben burada ingredient kelimesini random 2 kez seçebilecem

bunu yerine bir listeyi şöyle tanımlamanız gerekmekte

liste = ["competent","trifle","endeavour","obstinacy","mediate","imitate","bolster","distinguish","scripture","denomination","drag","stopgap","ingredient","improvise","remnant","rigid","conceal","wander","denote","pertain"]

siz random olarak mı secmek istiyorsunuz (yani rasgele seçim), yoksa bir kelimeyi bir listede en fazla 2 defa secmek mi?

örnek veriyorum random komutu nu çağırdığımda o kelimeden 2 kez gelecek ve 3. kez gelemeyecek
yani 20 kelime varsa ben o komutu 40 kez çağırabileceğim ve bu komutu ne yazarak çağıracağım

Listeyi kendisiyle toplayip n degisik eleman donduren yontemlerden herhangi birisini kullanabilirsin:

doubles = ["competent", "competent", "trifle", "trifle", ...]
random.sample(doubles, n)
random.shuffle(doubles); doubles[:n]

r=2’den daha buyuk tekrarlar icin daha komplike bir yontem gerekebilir. Listeden (yerine koyarak) secip, secilenlerin sayisini tutup, r’a ulasani listeden cikartabilirsin mesela.

güzelmiş de o kadar kod yazamıyorum

https://python-istihza.yazbel.com/

Buradan öğrenebilirsiniz

teşekkürler sağolun …