Python sınıflar

Sınıfların içerisinde super().init() denilen bir ifade kullanıyoruz. Bildiğim kadarıyla miras alınan sınıfın init fonksiyonunu çağırıyor. Bunu genelde grafik kütüphanelerinde yaptıklarını gördüm. İnit yapıyorlar ve ana nesneye self ile ulaşıyorlar. Bu superi ne zamanlarda kullanmamız hangi modülleri içeri aktarınca kullanmamız gerektiğini nasıl anlayacağız ?

kendi classında init fonksiyonu oluşturduğun için kalıtımla aldığın sınıfın init fonksiyonu çalışmadı bunu da super().init() ile çözüyorsun

Burada super fonksiyonu anlatılmış:

Siz zaten ne işe yaradığını kısaca söylemişsiniz.

Bir kod yazarken sınıf veya fonksiyon oluşturmamız gerektiğini nasıl anlıyoruz? super sadece miras alınan sınıfların metodlarına dinamik olarak ulaşmak için kullanılan bir yöntem, buna ihtiyaç duyduğunuz yerlerde kullanabilirsiniz.

Ayrıca modüller ile super fonksiyonunun pek bir alakası yok. Orada neyi kastettiğinizi anlamadım.

1 Beğeni

modül ile sınıf kavramını karıştırmış arkadaş :slight_smile:

yok aslında tam olarak öyle olmadı. genel olarak pyqt modülünü kullanırken superi kullanıyolardı. Hangi modüllede işe yarar diye sordumda genel olarak @EkremDincel in yanıtından anladım.