Python Tuşa Basılınca programın kapanması

Şöyle bir kodum var :

def Kapat():
    exit()

Kapatma_Tuşu = Button(text = "Kapat",bg = "red",command = Kapat)
Kapatma_Tuşu.place(x = 1310, y = 5)

Bunu yapınca program yanıt vermiyor.Ben direk ana ekranı kapatmak istiyorum.Nasıl yapacağım?

İşletim sisteminiz ne acaba?

Bende direkt kapanıyor, ama siz ekranı da kapatmak için Kapat fonksiyonunu şu hale getirebilirsiniz:

def Kapat():
    ana_ekran_nesnesi.destroy()
    exit()

Windows 10 kullanıyorum.Yanıt vermiyor diye mesaj geliyor.Teşekkürler

1 Beğeni

Kodunuzu şu şekilde güncellerseniz çalışacaktır.

def kapat():
    quit()

kapatma_tusu = Button(text = "Kapat", bg = "red", command = kapat)
kapatma_tusu.place(x = 1310, y = 5)
kapatma_tusu.pack()

Bir öneri ve dikkat etmeniz gereken nokta olarak söyleyeceklerimi dikkate almanız durumunda yazılım ve programlama hayatınız boyunca daha verimli olabilirsiniz.

Programlama yaparken kodlarınızın atanacak değişkenlerini hem okunabilir olmasından hemde her koşulda daha doğru çalışabilmesi için başlangıçta küçük harf ile başlamanızı ve tüm harfleri ingilizce karakterlerden seçmenizi tavsiye ederim. Şahsi fikrim bu konunun yazılım ve programlama alanında neredeyse en önemli konulardan biri olduğudur. türkçe karakterlerden kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim. (ö, ü, ç, ş, ğ, ı,)

İkinci bir bilgi daha vereyim sizlere;

Place yerleşim fonksiyonu elemanları pencere içerisinde sabit konumlara yapıştırıyor. Fazla esnek olmaması açısından ve her bilgisayarda tamamen aynı sonucu çıkarmadığı için diğerlerine göre biraz daha az kullanıyoruz. Kullanımı çok kolaydır fakat her zaman sağlıklı değildir.

İyi günler

Peki,nasıl yapacağım?

Yanı “.place” yerine .pack daha mı sağlıklı olur?

Veya program ilk açılışta ekran boyutunu alsa,önceden belirlenmiş bir orantı kullansa olur mu?

(Ekran tam ekran bu arada)

Pencerenin çalışma durumu zoomed ya da -fullscren 1 ise zaten konum ve boyut ayarları yapmamıza gerek kalmıyor.

Izgaraları kullanabilirsiniz (grid)

kapatma_tusu.grid(row = 0, column = 0)
kapatma_tusu.pack()

row = satır, column = sütun anlamına geliyor bunların değerlerini 1’er 1’er arttırarak kullanabilirsiniz. Birden fazla satır ya da kolon atlamak isterseniz de şu şekilde kullanabilirsiniz.

kapatma_tusu.grid(row = 0, column = 0, rowspan = 3, columspan = 3)
kapatma_tusu.pack()

bunları çalıştırıp tekrar bakın inceleyin mantığını daha iyi kavrayacağınızı düşünüyorum.

2 Beğeni

Merhaba,uzun sürenin ardından çok şeyi sildim ve her yerde kullanılabilmesi için çalışmaya başladım.Yapmak istediğim şu:

Şu an sadece en sağdaki yeşil ve kırmızı tuşu kodladım ve şöyle oluyor:

Lütfen bana grid kullanarak bu konuda yardımcı ol