Python Veritabanları

Merhaba arkadaşlar Python öğrenmeye yeni başladım temel bir çok şeyi öğrendikten sonra "veri taban"larına giriş yaptım. Başlangıç için Sqlite güzel dediler direkt ona girdim. Bilen arkadaşlar veritabanları nelerdir, nerelerde kullanırlar ya da veri tabanı kullanmaktansa verilerimizi başka şekilde de saklayabilir miyiz, sorularına cevap verirse bildikleri kadar, çok sevinirim.

veri tabanı kullanıcılardan alınan girdilerin belirli bir yerde depo edilmesidir veri tabanları gündelik hayatta çokça vardır

1 Beğeni

Txt dosyasında saklayabilirsiniz ama verimsiz olur.

1 Beğeni

Tablo şeklinde de yapamayız hem de

1 Beğeni

Veritabanları verilerimizi depolamaya yarıyor.

Bir program düşünün.
Kullanıcı adı ve şifrenizi istiyor.
Bilgileri doğru bir şekilde dolduruyor ve giriş yapıyorsunuz.

Veritabanı olmadan :

Böyle bir şey yapılamaz. Fakat şöyle olur. Şifre program içersinde oluşturulur ve daha sonra o şifre giriş yaparken kullanılır.
Fakat program her çalıştığında farklı bir parola üretilir program içerisinde. Dolayısıyla da biraz saçma olur.

Veritabanı ile :

Parola bir veritabanına kaydedilir. Giriş yaparken kullandığımız parola datası veritabanındaki data ile eşleşiyorsa giriş başarılı.
Bu durumda hep aynı şifre kullanılır. Tam istediğimiz gibi !

.db (sqlite) ve .json dosyalarını veritabanı olarak kullanabilirsiniz. txt dosyalarını bile hatta. Fakat o biraz ilkel olur.
Hatta bir web sitesini bile veritabanı olarak kullanabilirsiniz. Bir tık sizin hayal gücünüze de kalıyor.

Mesela bir web sitesi oluşturursunuz ve içinde depoladığınız veriler bulunur.
requests ve bs4 yardımıyla içindeki ilgili verileri çeker ve bir değişkene atarsınız.

Bu değişkeni de parolanın doğru olup olmadığı için kullanırsınız.

gibi gibi.

1 Beğeni

Örneğin zamanında blogspot ile blog kurmuştum gelen verileri selenium ile arkaplanda siteye yazyodum

1 Beğeni

Ayrıca bilgiler RAM üstünde tutulur ve bu da sıkıntı yaratır.

2 Beğeni

Bende veritabanlarına yeni giriş yaptım sayılır. Veritabanları senin kayıtları depolaman,bazı şeyleri katgarilere ayırman için oldukça güzel bir yöntem. Mesela ben kullanıcının adını,şifresini,okuduğu okul gibi bilgileri depo ediyorum gerektiğinde geri alıyorum bilgileri verilerimizi başka nasıl saklayabiliriz konusuna gelince txt metin belgesi olarak saklayabilirsin ancak kullanımı daha zor olur sqlite ile veritabanını bir defa kurduktan sonrası çok kolay ama dosya olarak kayıtta çok fazla problemle karşılaşabilirsin

1 Beğeni