Python'da ağdaki cihazları listeleme

O zaman Windows’ta çalışmamalı. Ben Windows kullanırken 2 gün C compiler aradım. Cygwin dışında bir şey bulamadım. Sonunda dayanamayıp Linux’e geçtim. :smile:

Cygwin olur, mingw olur… Yanılmıyorsam mingw git ile birlikte geliyordu. Git de kurabilirsiniz.

For the beginning I would say it is enough to Install MinGW. If you have installed it you find in the bin folder a gcc.exe which is the Compiler. Either set the PATH Variable to the bin folder or go directly to this folder. In terminal use:

gcc your_C_file.c

The output will be an exe.

Kaynak

Buraya göre Windows’ta derlenen C dosyaları Windows oluyormuş. Cython ile dönüştürüp Windows’ta derlersek EXE olacağına göre, Pyinstaller ne işe yarıyor?

Pyinstaller da exe’ye çeviriyor.

Yani benim dediğim gibi yapabiliyorsak neden Pyinstaller kullanıyoruz? Bir eksiği olmalı ki Pyinstaller kullanıyoruz. Bu eksikten bahsediyorum.

Pyinstaller, kolaylık sağlayan bir kütüphane. Derlemek istediğiniz dosyanın bazı özelliklerini pyinstaller sayesinde hızlıca belirleyebiliyorsunuz. Windows’ta bir python dosyasını gcc’yi kullanarak Linux’te derlediğimiz gibi derleyemiyoruz. (Bknz: Python programınızı platformlararası olacak şekilde derlemek) Neden pyinstaller sıkça tercih ediliyor, çünkü python kullanıcısına aşina olduğu bir spec dosyası sunarak py dosyalarının kısa zamanda kolayca derlenmesini sağlıyor.

yalnız bu kod bağlandığımız wifiyi gösteriyor

nasıl yani?
derlenmiş derken?

anlayamadım pythonu gcc ile derleyebiliyor muyuz?

Cython ile c dosyası yapıp gcc ile derledim.

1 Beğeni

bu yöntem mi yoksa pyinstaller mı daha sağlıklı acaba :thinking:

python dosyalarını mı derliyor?
nasıl?

spec dosyası ne işe yarıyor hocam?

:confused:

1 Beğeni

Python dosyalarını derlemiyor, derlenme işlemindeki talimatların yazıldığı bir script o.

Aşağıdaki linke bir göz atın isterseniz.

2 Beğeni

artısı neydi? veya neden kullandınız?

Pyinstaller ile uğraşmadım. Hepsi bu.

anlayamadım bu yöntemi birisi mi önerdi yoksa kendiniz denemek mi istediniz?
pyinstaller ile alakasını anlayamadım yaptığı işte tek değil pyinstaller

Amacım python dosyalarını ./filename şeklinde çağırabilmekti*. Bunun için yaptım. Amacım derleme değildi.

*: Bunun için boşuna uğraştım. Başına hashbang ekleyip filename diye kaydetsem de olurdu.

shebang*

1 Beğeni

Ama burada @aib hoca farklı yazmış?

yani?
hata yapılmış olabilir. :confused: (veya hashbang ile shebang arasında farklar vardır)
ben okuduklarımdan söylüyorum

python shebang

Ben 2 farklı yere baktım, birinde hashbang birince shebang yazıyordu.