Python'da .db uzantılı dosya yazdığımda dosyanın oluşmadığını görüyorum

Merhaba, sqlite kurulumunu tamamladıktan sonra yazdığım programı database e bağlamak istedim.
Classın içinde bağlantı oluşturma fonksiyonuna;
baglanti = sqlite3.connect(“database.db”) kodunu yazıyorum fakat database.db dosyasına ulaşamıyorum.
Konu ile ilgili ne yapabilirim?

baglanti = sqlite3.connect(“database.db”)

Kodun en başına yazmayı dene

Oluşturduğun bağlantı oluşturma fonksiyonunu çağırıyor musun?

1 Beğeni

Denedim ama malesef olumladı. Yine de çok teşekkürler yardımınız için

Malesef çağırdığım halde oluşmadı Serhan bey, sqlite ı kaldırıp yeniden yükledim ama düzelmedi :confused:

Başlıkta “dosyanın oluşmadığını görüyorum”, mesajda ise “database.db dosyasına ulaşamıyorum.” şeklinde bir sorun bildiriyorsunuz, ikisi farklı şeylerdir. Kodları görürsek sorun hakkında tahmin yürütmekten daha fazla yardımcı olabiliriz. Belki de cursor() fonksiyonu ile ilgili bir şeyler eksik kalmıştır veya değişiklikleri commit() ile uygulamamışsınızdır, close() eksiktir, bilemiyoruz.

2 Beğeni

Merhaba, size yardımcı olunmasına yardım etmek için kodunuzu şurada aktarılan yollardan biriyle paylaşabilirsiniz:

Forumda kod paylaşılırken kullanılan yöntemler

2 Beğeni

Serhan bey yazılımda yeni olduğum için kendimi ifade ederken eksiklerim olmuş olabilir, kusura bakmayın. Sorunumu daha iyi açıklamaya çalışacağım, kodlarım ile birlikte. Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten minnettarım. Bir kullanıcı girişi yazmaya çalışıyorum. pyQt5 kullanarak arayüz oluşturuyorum. Aşağıda belirttiğim kodları yazdığımda hata almadan kodları derleyebiliyorum fakat dosyanın konumuna gittiğimde “database.db” dosyası oluşmadığını görüyorum. Bu dosyayı manuel olarak DB Browser ile oluşturduğumda da dosyayı bilgisarımdan açamıyorum. Birlikte aç seçeneklerinde de DB Browser 'ı göremiyorum. İlk defa bir veritabanı bağlantısı yaptığım için sorunu çok net ifade edememiş olabilirim, kusura bakmayın.
Her şey için teşekkür ederim…

import sqlite3
import sys
from PyQt5 import QtWidgets

class Pencere(QtWidgets.QWidget):
def init(self):
super().init()

self.baglanti_olustur()

self.init_ui()  

def baglanti_olustur(self):
    baglanti = sqlite3.connect("database.db") 

self.cursor = baglanti.cursor() 

self.cursor().execute("Create Table If not exist üyeler (kullanıcı_adı TEXT,parola TEXT)")
    baglanti.commit()

def init_ui(self): 
    self.kullanici_adi = QtWidgets.QLineEdit()
    self.parola = QtWidgets.QLineEdit()
    self.parola.setEchoMode(QtWidgets.QLineEdit.Password)  

self.giris = QtWidgets.QPushButton("Giris Yap")
    self.yazi_alani = QtWidgets.QLabel("")

v_box = QtWidgets.QVBoxLayout()   
    v_box.addWidget(self.kullanici_adi)
    v_box.addWidget(self.parola)
    v_box.addWidget(self.yazi_alani)
    v_box.addStretch()
    v_box.addWidget(self.giris)

h_box = QtWidgets.QHBoxLayout()
    h_box.addStretch()
    h_box.addLayout(v_box)
    h_box.addStretch()

self.setLayout(h_box)  
    self.setWindowTitle("Kullanıcı Girisi") 
    self.show()  

app = QtWidgets.QApplication(sys.argv)

pencere = Pencere()

sys.exit(app.exec_())

init metodunun __init__ olması gerekmiyor mu? Bu metodun constructor görevini yerine getirebilmesi için Python tarafından özel olarak algınanan double underscore (dunder diye de geçer) formunda yazılması gerekiyor.

Hiç sorun değil, bizim burada yapmayı en çok sevdiğimiz şey sorun çözmek :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında dediğiniz formatta yazdım ama kodu buraya aktarırken o şekilde görünmüş. Öğreneceğiz inşallah… :slight_smile:
İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

1 Beğeni