Python Syntax hatası

Merhabalar Python 3.9.1’de isim=input(“İsim=”) print(“Merhaba”,isim) kodunu yazdığım zaman print’in p’si kırmızı ile işaretli SyntaxError: invalid syntax hatası alıyorum. Forumda ve Python’da yeniyim hatam var ise kusura bakmayınız. Güncelleme:Online pythonda çalıştırdığım zaman hatasız çalışıyor bilgisayarda neden çalışmadığını hala bulamadım.

Merhabalar, aramıza hoş geldiniz :partying_face:

Şu kodu mu yazdınız :

isim=input("İsim=")
print("Merhaba", isim)

Yoksa şöyle mi yazdınız :

isim=input("İsim=") print("Merhaba", isim)

Eğer en alttaki örneği yazdıysanız maalesef çalışmayacak. Çünkü, bunlar farklı işler yapan farklı komutlar. Bu yüzden farklı satırlarda olmaları gerekiyor.

Kodunuzu ışıklı mışıklı deli fişek yapmak için burayı okumanız gerekmekte.

2 Beğeni

İlk kodu yazdığım zaman sadece isim soruyor ismi yazdıktan sonra merhaba ve aldığı ismi yazdırması gerekirken yazmıyor. Yani ismi kullanıcıdan alıyor ama 2. satırdaki kod yokmuş gibi davranıyor.(Online’da denedim çalıştı ancak IDLE Shell 3.9.1’de eksik çalıştı.) Bir de IDLE Shell 3.9.1’de iken alt satıra nasıl geçiyorsunuz?

Enter ile.

Yukaridakiyle de birlesince temel bir sorun varmis gibi geilyor –Python’la alakasiz– enter algilamama filan.

Yeniden kurulum, online IDE’ye devam veya text editor + terminal gibi bir tavsiye versem?

Enter tuşuna basınca kodu çalıştırıyor \ bunu yazıp enter tuşuna basıp alt satıra geçiyorum IDLE Shell 3.9.1’de silip yeniden yükledim yine aynı hatayı vermeye devam etti. Online yapsam ne kadar faydalı olur bilmiyorum, tavsiyelere açığım.

Bu şekilde yazmak, şu şekilde yazmak ile aynıdır:

isim = input("İsim=")print("Merhaba", isim)

Eğer illa da “ikisini bir satırda yazacağım” diyorsanız şu şekilde yapabilirsiniz (bu pek tavsiye edilmez):

isim = input("İsim="); print("Mehaba", isim)

Shell’in tanimi bu.

Calistirilmasini istemiyorsan text editore yazman lazim, shell’e degil.

Demek ki bu dogru degil:

Simdiye kadar yazilan her seyi unutabilirsin, ilk yazdiginin dogru oldugunu varsayiyorlardi.

Bi ustteki haric.

Oh, bu imkansız. İsmi girdikten sonra Enter tuşuna bastınız mı? Basmadığınız halde bilgisayar çıktının girilip girilmediğini anlayamaz.