Pythonda resimleri kıyaslama

python ile resimsel kıyaslama yapmak istiyorum örneğin bir tablonun resmini telefonumla çektiğimde programın veritabanında bulunan resimlerle kıyaslayıp en yakın olanı ile eşleşmesini istiyorum böyle bir kıyaslamayı nasıl yapabilirim ? ve böyle bir kıyaslamada sapma oranını nasıl belirleyebilirim örneğin telefon ile çekimden kaynaklı veya uzak yakın ilişkisinden dolayı resim veritabanındakiyle birebir uyuşmuyor buna nasıl belirli bir yüzde verebilirim? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Merhabalar,
Birbirine en çok benzeyen resimleri seçmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bunu resimler arasında korelasyon hesaplayarak yapabilirsiniz.

python temelleri hakkında bilgim var fakat modülleri yada daha ileri seviye konuları tanımıyorum eğer zamanınız varsa biraz daha detaylı anlatırmısınız

böyle bir işlem yapabilmem için hangi modülleri öğrenmem gerekir

ve bunları öğrenebilmem için önerebileceğiniz bir ders serisi varmı

Numpy ve scipy’da var bildiğim kadarıyla ama şu ana dek ihtiyacım olmadığından kendim kullanmadım. İstatistiki hesaplamalar yapan modüllere bakabilirsiniz.

1 Beğeni

burada (https://www.pyimagesearch.com/2014/09/15/python-compare-two-images/) güzelce anlatılmış.
Kısaca ihtiyacın olan paketler; grafik çizme için matplotlib, sayısal işleme için NumPy ve OpenCV bağlamaları için cv2.