QT Designer da Calender Widget kullanımı hakkında bir soru

Merhaba QT Designer ile bir ara yüz geliştirme çalışması yapıyorum. Kaydı veri tabanına kaydedeceğim ama Calender Widget normal kullanılacaksa bir sorun yok kaydedediliyor.
Fakat bu şekilde Calender Widget Görselinin sürekli formda açık bir şekilde yer kaplaması kullanışlı değil.Normalde olması gereken Calender Widget da işaretlenen tarihin QLine Edit componentinde yada textbox gibi bir component de oluşmasını sağladıktan sonra Widget ın kapanması ve ekranda yer işgal etmemesi. Bununla ilgili bir çözümü yada farklı bir önerisi olan var mı.? Teşekkürler.

abi ben kalıcı olarak kalıyor diye biliyorum ama şey yapabilirsin takvimi aç takvimi kapt gibi bir şey o butonu da küçük yaparsın belki bu olur
kodlarını ben yazamam sende biliyorsun ki abi bide değer girdin ya öğrenci ismine o isim nereye kaydediliyor onu nereden ayarlıyorsun

@IFG_ve_MFG_OYUNDA

SQLite Veri tabanına işliyorum.

abi dediğimi yaptın mı

Merhaba;

Bu iş için QCalendarWidget yerine, QDateEdit aracı daha uygun olabilir. Veya saat de girilebilmesini istiyorsanız, QDateTimeEdit kullanabilirsiniz. Her iki araç için de yapmanız gereken tek şey, popup modunu aktif etmek (boolean tipinde).
Örnek bir kullanım bırakıyorum;

import sys
from PySide2.QtWidgets import*
from PySide2.QtCore import*
from PySide2.QtGui import*class Deneme(QMainWindow):
	def __init__(self):
		super(Deneme, self).__init__()
		self.resize(600,400)

		self.widget = QWidget()

		self.date = QDateEdit() # QDateTimeEdit de kullanılabilir.
		self.date.setCalendarPopup(True) # POPUP Modunu aktif edin.

		self.layout = QVBoxLayout()
		self.layout.addWidget(calendar)

		self.setLayout(layout)


if __name__ == "__main__":
	app = QApplication(sys.argv)
	window = Deneme()
	window.show()
	sys.exit(app.exec_())
1 Beğeni

Video derslerini izleyerek yapıyorum ders de calender kullanıldığı için sürekli o widget için çözüm araştırdım. DateTıme kullanıp POPUP özelliğinide aktif ettim sorunum çözüldi çok teşekkür ederim.