Ruby dili öldü, Crystal'in geleceği ne olur?

Arkadaşlar an itibariyle okuduğum pek çok forum ve makaleler de ruby’nin öldüğü gerçeği paylaşılmış.Ruby’nin ülkemizde yegane destekçilerinden serdar doğruyol da twitter hesabından ruby’nin öldüğü bilimsel gerçeklerle açıklandığı makaleyi içeren bir link paylaşmış. Durum böyleyken aynı yazım sentaksına sahip ama derlenebilen Crystal dili için durum ne olur? Görüşlerinizi alabilir miyim?

Soruya soruylan karşılık vermiş gibi olacam ama kusura bakmayın bilmediğimden ve bu tür makaleleri henüz düzenli takip etmediğimden.
Rubby neden öldü? :slight_smile:

Bir dili yaşatan ve ileri götüren onu kullanan geliştiricilerdir, gereken ilgiyi göremedi ama zaten ruby 'nin inatla düzeltilmeyen aynı işi yapan ama başka şekillerde yazılmış bir sürü fonksiyon, bu da kafa karıştırıcıydı, sonra yorumlayıcısı son derece yavaş vs. bir sürü eksiklik, bana göre ruby’nin getirdiği en harika şey sentaksı oldu onu da cyrstal kullanarak harika bir derlenen dil geliştiriyor, arjantin de ülkemiz gibi şu an bir ekonomik krizin pençesinde umarım kurucu şirketi dilden desteğini kesmez, zaten çok az bağış toplayabiliyordu.
Hatta bu ruby’nin yaratıcısı matz’e sormuşlar dille ilgili ne yapacaksın diye, ben çoktan beridir python kullanıyorum, ruby öldü artık diye bir yanıt vermiş.Bu konuları twitterdan serdar doğruyol arkadaşımızdan öğreniyorum ben de, kendi bi zamanlar ruby hayranıydı şimdilerde crystal de harika işler çıkarıyor, Kemal diye bir framework’ü var dillere destan, öyle hızlı ki djangoymuş, railsmiş hepsini solda sıfır bırakır ama işte crystal’in daha fazla geliştirici ve kütüphaneye ihtiyacı var.
Geliştirici konusu önemli yani microsoft’un ceosu bir zamanlar developer diye bağırarak krize girmişti, windows phonelar ile ilgili bir konferansta sonunda onlarda(windows phone) battı :smiley:

1 Beğeni

Bahsettiğiniz tweet’lerin adreslerini paylaşır mısınız, merak ettim.

Ruby ölmedi. Sadece biraz gerilerde; her zaman da öyleydi:

Merhaba İsmail Bey;
Serdar Doğruyol’un tweet’idir.:
Ruby is dead, backed by scientific facts https://rubyisdead.science/ :rofl: #ruby
Ayrıca fazla sayıda makalelerde de Ruby’nin öldüğü hatta en ünlü rails framework’ünün de buna bağlı olarak öleceği tartışılıyodu.
Zaten gem’e baktığımda işe yarar kütüphanelerin çoğu güncellenmiyordu.Arama motoruna merak edip ruby öldü mü yazdım bir sürü konuya dair makale çıktı karşıma.

Ruby nin ölmediğini tiobe(Kullancı sayılarına göre dilleri sıralayan bir site) den görebilirsiniz. Hala ilk 20 içinde. Ayrıca crystal listede ilk 50 de bile değil.
https://www.tiobe.com/tiobe-index/

1 Beğeni

Bence hiçbir dil ölmez, sadece sevilmeyebilir. :slight_smile:

Ruby de sadece geride gibi geldi bana

1 Beğeni