Selenium Chrome Uyumsuzluk Hatası

Merhaba seleniumda basit bir otomasyon yaptım çalışıyordu bir kaç hafta sonra bu gün denedim hata verdi İlki chrome versiyonlarınız farklı diye çalışmaması ikincisi ise executable_path kaldırıldı hatası idi şimdi ben bu sorunları çözdüm program çalışıyor ama bu olay yazılım mantığına aykırı değilmi olaysa şöyle kullandığım chrome 96.0.4664.110 versiyonu iken chromium 97 imiş bu neden ile çalışmıyormuş yani iki chromem versiyonları aynı olması gerekiyomuş iyide otomasyon program yaptım dağıttım diyelim 50 kişiye ee nası olacak bu iş bir çoğu ile uyuşmayacak ve otomasyon çalışmayacak bunun farklı bir yolu varmı versiyonlar farklı olduğu sürece çalışmıyor.

ayrıca executable_path hatası alanlar için çözüm:(aynı sorunu yaşayanlar olur)
hata mesajı:
DeprecationWarning: executable_path has been deprecated, please pass in a Service object

from selenium.webdriver.chrome.service import Service

ser = Service("C:\chromedriver.exe") #chromenin bulunduğu dosya yolunun tam adresi olacak
driver = webdriver.Chrome(service=ser)

Konu hakkında pek bilgili değilim ancak şöyle bir şey düşünülebilir.

chromedriver, koddan bağımsız olarak indirilmesi gereken bir şey.
Bu yüzden kurulum esnasında, ihtiyaç duyulan chromedriver sürümü çevrimiçi olarak indirilebilir ve gerekli dosya dizinine aktarılabilir. Burada yapılması gereken şey, kullanıcının ihtiyaç duyduğu sürümü tespit edebilmek. Yalnızca kurulum aşamasında değil, daha sonrasında da güncelleme adı altında uyumlu sürüm indirilerek uygulamanın çalışmaya devam etmesi sağlanabilir.

2 Beğeni

Evet belirtiğiniz bir yol hocam program her açılışında versiyonları kontrol edip kıyaslama yapmak fark var ise internet üzerinden indirip rardan çıkartıp belirdilen dizine göndermek olası ama bunları yapmak için yazılan kod muhtemelen otomasyon için yazılandan çok daha fazla olacaktır. benim garibime giden buna zorlaması googlenin güncellemesimi biter haftada bir günceller

1 Beğeni

Eğer programı dağıtmayı düşünüyorsanız kullanıcının bilgisayarında Chrome bulunacağını da varsayamazsınız. Tarayıcıyı da gerekli versiyonu ile uygulamanın bir parçası olarak dağıtmak mantıklı olabilir.

1 Beğeni