Selenium xpath okuma

Merhaba selenium modülünde bir siteye girip örneğin instagram orada ki xpathleri okuyup rastgele bir xpath seçtirebilir miyiz ?

Veya youtube da video izleyeceğiz anasayfada ki xpathleri okutup rastgele bilrini seçeceğiz ?

İstediğiniz xpath’ı seçebilirsiniz.Bu,selenium’un HTML kodlarını okumasıyla alakalıdır.Hangi HTML kodunu okutursanız,o kodun olduğu yere gider.

Neden bilmiyorum ama amacınız rastgele element seçmek sanırım. Bütün elementler html tagının içinde olduğu için onu alıp daha sonra bütün child’lerini bulabilirsiniz.

Bu ne demek anlamadım.

1 Beğeni

Her konuma üşenmeden cevap veriyorsunuz ilk olarak bunun için teşekkür ediyorum.

Evet amacım rastgele element seçmek. Yaptıgım botlarda mesela bir siteden resim seçerken veya bir sosyal agda içeriğe girerken bunu rastgele bir içerik seçmeye ihtiyaç duyuyorum. Ve bazılarında orada ki xpath ler değişken olabiliyor. Bende bu nedenle buna ihtiyaç duyuyorum. İnternette arattım java ile benzer bir uygulama buldum fakat python üzerinde böyle bir uygulama bulamadım. Kodlar benziyodu biraz ilerlettim ama tam anlamıyla ihtiyacımı karşılayamadım.

Örnek olarak youtube anasayfasına girip rastgele bir video seçebilecek bir örnek kod gönderme şansınız var mı acaba ?

Tamam. Rastgele element seçmek ile rastgele XPath seçmek farklı, XPath diyip durmayalım.

Tek yapmanız gereken arasından seçim yapacağınız elementleri belirlemek.

Bu yüzden CSS selectorlerini kullanıyoruz.

Müsait olursam yaparım, tek yapmanız gereken video elementlerini içeren parent’i bulmak.

1 Beğeni
from selenium.webdriver import Chrome
from random import choice

browser = Chrome()
browser.get("https://www.youtube.com/?hl=tr&gl=TR")

contents = browser.find_element_by_css_selector("#contents")

videolar = contents.find_elements_by_tag_name("ytd-rich-item-renderer")

choice(videolar).click()

2 Beğeni