Ses Hızı ile Ortamdaki Sıcaklığı Bulma

Merhabalar,

Daha önceleri, Raspberry Pi ile HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörünün kullanılabilmesi için bir modül yazmıştım.(HCSR04 Sensör - Modül ve Örnek Uygulama)
Bu konuda ise, çalışma mantığına dayanarak ortamdaki sıcaklığı bulmaya çalışacağız.

Çalışma mantığı:
TRIG pininden sinyal verildiğinde 40kHz frekansında bir ses dalgası sensör tarafından üretilir ve bu ses dalgası bir cisme çarpıp geri döndüğünde ECHO pini aktif hale gelir. Sesin havada yayılma hızını bildiğimiz için (deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s), TRIG pinine verilen sinyalden sonra ECHO pininin aktif olduğu zamana kadarki süreyi ölçerek aradaki mesafeyi kolayca hesaplayabiliriz.(link)

Tabii ki bu, sensör ile bir cisim arasındaki mesafeyi ölçmemizi sağlar. Peki ya biz biz sensörün cisme uzaklığını ve sesin cisim ile sensör arasındaki mesafeyi ne kadar sürede katettiğini bilirsek ortamdaki sıcaklığı bulamaz mıyız? Tabii ki bulabiliriz…

img

Önce, sesin hızını bulmalıyız, bunu bulmak için bize verilmesi zorunlu olan cisim ile sensör arasındaki uzaklığı kullanacağız. Tek eksiğimiz time değişkeni, bunu da sensörümüz yardımı ile bulabiliriz.

img

Bu bağıntıda sıcaklığı yalnız bırakırsak, elimizdeki veriler sayesinde ortam sıcaklığına ulaşmış olacağız.

img

Ses hızını da az önce bulduğumuza göre, yerine koyup çözmek kalıyor sadece geriye. Aşağıdaki adreste Python ile yazdığım modül bulunuyor.

Gist: https://gist.github.com/laszlokuehl/364c76b035f4dfcf2f8753117f1fbb35#file-hcsr04-temperature-py

Konu hakkında örnek video: https://www.youtube.com/watch?v=bSaEP9sVolE

4 Beğeni

yararlı konu teşekkürler

1 Beğeni