Şirkette çalışan yazılımcı ne yapıyor?

Başlık saçma olabilir ne yazacağımı bilemedim ancak asıl soruma gelmek istiyorum.
Gerçekten bir şirkette çalışan bir yazılımcının yazdığı kod nasıl bir şey ?
Yani, biz örneğin python’da PyQT kullanarak Hastane otomasyonu vb. projeler yaparken gerçekten şirkette çalışan bir yazılımcı bunu yapıyor mu ? Soruyu pek anlatamamış olabilirim, kısaca şunu sormak istiyorum. Evde yazdığımız kodu şirketteki yazılımcı da yazıyor mu ?
Ve eğer varsa buna örnek bir python kodu resmi vs. atarsanız çok sevinirim.

Benim ilk yaptım proje PyQt5 di şirkete bu arada pyqt5 diyip küçümseme :joy: şöyle söyleyebilirim ben pyqt5 ile ilk yaptım projede qr cod olusturuyordu kullacıadı ve şifre girince otomatik olarak bağladığım kart modelinin seri numarısını ortaya çıkarıyordu güzel bir sistem yağmıştım 2 haftamı almıştı ozamanlar mesela bizim şirkete elektirik şarj istasyonu yapıyoruz onun yazılımıyla uğraşıyoruz gömülü yazılım full bunlar ne oluyor genelde haberleşme sağlıyoruz en son yaptım proje görsel arayüze güncel elektirik verisini çekip ekledim umarım yardımcı olmuşumdur sana tavsiyem veri bilimi ilgilen veya robotik kodlama

1 Beğeni

Tabii ki Küçümsemiyorum :sweat_smile:

Benim merak ettiğim, youtube’da izleyip yaptığımız basit kodlar gerçekte kullanılıyor mu yoksa gerçekte çok daha karışık kodlar mı yazılıyor ?

Daha karışık kodlar yazılıyor ama merak etme orada verilen projede kimse senin hemen yazıp vermeni beklemiyor sen önce kodları araştırıyorsun sonra kodları yazıyorsun onun için sen sadece kendini geliştirmeye bak sonrası daha kolay

1 Beğeni

pythonla yazmıyorsunuz galiba dimi

Değişiyor hocam duruma göre. Bazen müşteriden bug geliyor onu fixliyorsun, bazen feature geliyor görev parçalara bölünüp belirli bir ekibe dağıtılıyor. senin evde yazdığın koddan farkı daha düzenli, temiz yazman bekleniyor ve yöneticiler kodunu pushlamadan önce gözden geçiriyor. yönetici onaylarsa prodda kodun çalışıyor. çok bir farkı yok yani

1 Beğeni

Tabi orası öyle daha temiz ve özenli yapman gerekiyor benim sektörden en büyük çektiğim olay projeyi tamamlıyorum yeni bir şey ekliyorlar projeye yine bitiriyorum yine bişe ekliyorlar ben bitirince bunlara ilham geliyor herhalde aq

1 Beğeni

Evet python la yazıyorum ama tasarımın hepsi python yazmıyoruz c++ kullanıyoruz

python ve gömülüyü aynı cümlede görünce şaşırdım açıkçası. gömülüde pek python tercih edilmez çünkü. sanırım c++'da python kodları execute edilebiliyor değil mi yanlış mı biliyorum

Evet tercih edilmiyor biz şöyle yapıyoruz aynı işlevi c++ yazıyoruz python la yazıyoruz hangisinden daha iyi sonuç alırsak onu ekliyoruz

python’ın c++dan daha yüksek performansla yaptığı işler mi varmış ya