Sizce Hangisi(Programlama Hk.)

Merhabalar.Ben Artık Masaüstünde Program Yazmaktan Sıkıldım Yok Yani Proje Gelmiyor Aklıma Hek İşlerinden Başka Ve Bu “Salakça” O Yüzden Kararsızım Masaüstü mü Web Programlama mı?Diye,Sizce Hangisi? Ve Web Programlama Diyorsanız Bir Sorum Daha Var Hangi Dilden Başlayayım Asp.net mi Java mı php mi js mi vesaire?

Sahsen ben sitesini kendim kodlayıp mobil uygulama ile bu siteden veri cekip hem kendi sitemi,hem kendi mobil uygulamamı yapmayı dusunuyorum.Eger mobil uygulama yapmaya merak duyuyorsan java,hatta kotlin gir.Bosver python’u.Ki kotlin javayı bile sollamaya baslamısken python da kim oluyor?(ama pythonun da hakkını yemeyelim.Yapan her dille yapar,yeter ki algoritma ve en onemlisi sabir olsun.)

Web site tasarımına gelince:

Ben su anda javascript,css ve html ogrenmekteyim.Ama pek bilgim yok maalesef.Baskaları daha iyi onerilerde bulunabilir belki.

İşin içinde olan birisi olarak şunları söyleyebilirim:

• Son zamanlarda masaüstü programlama alanı iyice kısıtlandı. Kurulum sorunu olmaması, evrensel bir platform olması, sistemden bağımsız olması, vb. sebeplerden dolayı her uygulama yapılabildiği ölçüde webde yapılıyor artık.
  • Artık web diyince aklımıza hiç şüphesiz arka uç(backend) ve ön uç(frontend) geliyor.
  • Ön uçta, alternatifler olsa da, genelde HTML/CSS/JavaScript üçlüsü kullanılıyor. Bazı üçüncü taraf kütüphane ve çatılar da mevcut. Bu tarafta bu üçü ile başlamanızı, daha sonra kütüphane ve çatılara bakmanızı tavsiye ederim.
  • Arka uçta neredeyse her programlama dilini kullanabilirsiniz. Python-Django, Ruby-Ruby on Rails, PHP-Laravel, Java-Spring, C#-.NET, vb. her ikili işinizi görür. Ancak ben olsam JavaScript-Express’i kullanırdım. Neden derseniz şöyle düşünüyorum: Programlama dili diyip geçmemek gerek, her programlama dilinin kuralları, bir topluluğu ve gelenekleri var. Bir programlama dilinde öğrenmesi ve adapte olması en zor olan şey onun gelenekleridir. Bu sebeple bir kişi için iki farklı programlama dilini bilmenin fazla zor olduğunu düşünüyorum. Webde ön uç için JavaScript bir zorunluluk. Arka uç için de kullanılabilecekse başka bir dil aramaya gerek olmadığını düşünüyorum. JavaScript’i önermemdeki diğer büyük etmen de JavaScript son zamanlarda, kütüphaneleri, çatıları ve geliştirme araçları ile diğer dillere göre çok daha avantajlı durumda. Geliştirme ortamınızı diğer dillere göre daha modern inşa edebiliyorsunuz, bu da size daha kolay ve hızlı geliştirme imkanı sunuyor. npm’in ana deposunda diğer dillere nazaran çok daha paket var. Bu sayede aklınıza gelebilecek her şeyi bulabiliyorsunuz, hatta bir tane değil birden fazla buluyorsunuz.
2 Beğeni

Hatta yanlıs bilmiyorsam visual studio code bile js ile yapıldı.

https://www.wikizero.com/tr/Visual_Studio_Code
Wikipedide üç dil vermiş:

• Typescript
  • Javascript
  • Css

VS Code TypeScript ile yazıldı. Ki TypeScript de Javascript’in bir üst dili, yani JavaScript ile aynı ama tipler ve belirtimler(annotations) gibi gelişmiş özellikleri var. Tabii bir de Electron var. Electron GitHub’ın JavaScript ile masaüstü uygulamaları yazabilmek için oluşturduğu bir masaüstü çatısı. Atom metin düzenleyici de Electron kullanılarak yazılmıştır.

1 Beğeni

Hepinize Teşekkür Ederim Hocam…

1 Beğeni