Socket clientler arası geçiş

Socket ile iki ayni iceriye sahip client ile servere baglanti gerceklesdiriyorum basit bir mesaj gonderme ama baglanti geldiyi zaman bunlari bir birinden ayrit edemiyorum yani ben istediyim zaman birinice mesaj gondermesini istediyim zamanda ikiciye mesaj gondermesini istiyorum ama servere baglanan clientleri ayiramiyorum

istediyin zamanda birinciye mesaji nasil gonderiyorsun clientleri neye gore ayirmak istiyorsun

1 Beğeni

Simdi iki tane client ile servere baglaniyorum ama serverden yazdigim mesajin birincisi birinci Cliente ikinci yazdigim ikinci cliente gidiyor, ama ben istediyim zaman yazdigim butun mesajarin birinciye veya ikinciye gitmesini istiyorum ama bunlari nasil ayirmam gerekli bilemiyorum servere baglanan cihazlar nerede tutuluyor mesaj gonderirken neye gore sirasiyla gonderiyor bunlari kontrol etmek istiyorum hocam

Basit bir şekilde bağlanan client bilgilerini bir sözlük veya bir listede tutarsınız. Mesaj göndereceğiniz zaman da bu listeye for döngüsü uygulayarak tüm client’lara aynı mesajı göndermiş olursunuz.

Kod kod, kodu gormek lazim.

Senin kodunu ben bilemem. Ama muneccimlik yapmami istiyorsan:

Bence client1 ve client2 degiskenlerinde tutuluyor. client1.send_message yerine client2.send_message dersen birinci client yerine ikincisine gidecektir mesaj.