SOCKET programlamada fonksiyon içindeki DEĞİŞKENİ BAŞKA BİR FONKSİYONDA TANIMLAMA !

@dildeolupbiten, Allah razı olsun. global konusunu şimdiye kadar tam olarak anlayamamıştım. Anladığım kadarıyla global'in amacı global alandaki değişkenlerin istemsiz şekilde değiştirilmesini engellemek. global değişken_adı yazarak aslında “Ben bu değişkeni burada bilerek değiştiriyorum, herhangi bir sorun yok.” demek istiyoruz. Mutable tipler ve yöntem çağrımları değişkenin değerini değiştirmediği için bunlarda böyle bir ifade kullanmak gerekmiyor.

Aynen öyle. Python’ın böyle durumlarda verdiği hata UnboundLocalError: local variable 'değişken_adı' referenced before assignment hatasıdır. Lokal değişkeni atamadan referans göstermeye çalışıyorsun demek istiyor.

Bu arada bir şeyi hatalı belirtmişim onu da düzeltmek istiyorum. Yukarıda bahsettiğim hata list() kullanıldığında da geçerli oluyor:

liste = list()

def f():
    liste += "hello",
    print(liste[0])

f()

Bu işlemi yapabilmek için de global liste’yi fonksiyonun içine eklemek gerekiyor.

liste = list()

def f():
    global liste
    liste += "hello",
    print(liste[0])

f()

Ama listeye genellikle eleman eklerken += kullanmak yerine onun append() metodunu çağırdığımız için global’i kullanmak gerekmiyor. Yani veri tiplerinin yöntemlerini kullanırken global kullanmamız gerekmiyor.

Gözlemlediğim kadarıyla global yukarıda bahsettiğim durumlarda, bir de değeri (yukarıdaki örneklerden birinde olduğu gibi) None olan bir değişkenin değeri bir fonksiyonun içinde değiştirilmek istendiğinde kullanılıyor.

1 Beğeni