Sqlite3 veri ekleme

Sqlite3’te INSERT INTO ile veri eklerken eğer eklenmek istenen veri veri tabanında mevcutsa eklenmesini nasıl engellerim.Tablo oluştururken kullanılan IF NOT EXISTS komutuna benziyor bir bakıma. Yani kısaca eğer aynı veri varsa ekleme komutu vermek istiyorum.

Merhaba.
Veritabanına eklenen verileri içeren listeler oluşturabilirsiniz.
Örneğin: Diyelim tablonuzda ad ve soyad isimli iki adet sütun var. Veri ekleme işlemini de bir fonksiyon yardımıyla yapıyor olalım. Önce sütun sayısı kadar, kullanıcının veri girmesi için input() fonksiyonunu çağırın. Daha sonra veri sütunlarınız için ad_listesi ve soyad_listesi gibi sütun sayısı kadar boş liste oluşturun. Daha sonra for döngüsü kullanarak tablonuzdaki bütün verileri bu listelere aktarın:

for i in imlec_ismi.execute("SELECT * FROM tablo_ismi"):
    ad_listesi.append(i[0])
    soyad_listesi.append(i[1])

ad_listesinin ve soyad_listesinin aynı sıra numaralı bütün verileri bir veri satırı olur böylece. Daha sonra bir koşul durumu oluşturup, kullanıcıdan input() yardımıyla aldığınız bilgilerin bu listeler içinde olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Döngüler yardımıyla yapıyorum zaten. Bu iş için kullanılan bir sql sorgusu olup olmadığını merak etmiştim, ama sanırım yok. Teşekkürler cevap için.

Rica ederim, kolay gelsin.

‘’'
İf cursor.execute(“select * from tablo_adi where sütün_adi=?”,girdi_sutun_adi).fetchone():

‘’'
Telefondan yazdım hatam olabilir bu tarz bir şey ile veritabanından seçim yapıp eğer çekim başarılı olursada if ile teğit edilebilir sanırım.

Merhaba.

Şurada sorunuza cevap olabilecek bir gönderi var: https://stackoverflow.com/a/531147/1583714

İyi çalışmalar.