Sqlite3'den Tkinter'e Yazdırma

Merhaba destek sistemi gibi bir projeyle uğraşıyorum. Sistem Şöyle
2 adet giriş seçeneği var biri misafir diğeri yönetici. Misafir girişini seçtiğimizde destek yollayabiliyoruz bunu yaptım ancak yönetici girişini seçtiğimizde gönderilen desteklerin kategori ve başlığını ekranda sırallattırmak istiyorum ve sağında cevapla butonu olucak ama yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.

veritabanında bulunan bilgileri tkinter da label olarak mı yazdırmak istiyorsun sıra sıra ?

2 Beğeni

Evet label olarak sıralattırmak istiyorum

İç içe 2 döngü kullanman lazım.

self.cursor.execute("SELECT TARIH, TUR, KATEGORI, ACIKLAMA, TUTAR FROM HESAP_HAREKETLERI ORDER BY KAYIT_TARIHI DESC LIMIT 5 OFFSET 0")
        self.data_3 = self.cursor.fetchmany(5)

self.satir = 10
        self.kolon = 1
        self.x = 0

if len(self.data_3) > 1:

for self.i in self.data_3:

for self.ii in self.i:

self.etiket_1 = Label(self.pencere_1, text=self.ii, width=15).grid(row=self.satir, column=self.kolon)
                    self.x += 1
                    self.kolon += 1

if self.kolon > 5:

self.satir += 1
                        self.kolon = 1
        else:
            pass

Veritabanından verileri aldım. self.i değişkeni ile sıra sıra içindeki listeleri seçtim. self.ii değişkeni ile de self.i değişkeni içerisindeki elemanları alıp Label ile ekrana çıkarttım.

Yok ben bu işi anlamadım diyorsan eğer, kodlarını görmemiz lazım.

1 Beğeni

Teşekkürler, peki bu yazıları nasıl yan yana değil de alt alta sıralattırabilirim ?

from tkinter import *

pencere = Tk()

liste = ["birinci satır", "ikinci satır", "üçüncü satır", "dördüncü satır", "besinci satır"]

satir = 1
kolon = 1

for i in liste:

etiket = Label(pencere, text=i).grid(row=satir, column=kolon)
    satir += 1

liste içerisindeki verileri for döngüsü kullanarak ekrana çıkarttık. For döngüsü her çalıştığı zaman liste içinden bir eleman seçiyor ve bunu ekrana yazdırıyor ardından satır değişkenini +1 yaparak yeni elemanı bir önceki satırdan bir sonraki satıra çıkartıyor.

sqlite3’den çektiğin veriler iç içe listeler olacağı için aşağıdaki gibi bir döngü yazmalısın

from tkinter import *

pencere = Tk()

liste = (["birinci satır"], ["ikinci satır"], ["üçüncü satır"], ["dördüncü satır"], ["besinci satır"])

satir = 1
kolon = 1

for i in liste:

print(i)

for ii in i:

etiket = Label(pencere, text=i).grid(row=satir, column=kolon)
        satir += 1

Bu yazdıklarım örnek, sen buradakileri okuyarak kendi koduna uygulamaya çalış. Baktın olmuyor kodlarını paylaşırsan daha rahat yardım ederiz.

1 Beğeni

Neden TreeView veya ListBox kullanmıyorsunuz?

TreeView
image

ListBox
image

3 Beğeni