Sublime Text'te Python çalıştıramama

Java çalışmak için java kurulumunu yapdım sonra sublime texte girip python çalışdıgım da bu aşşagıdaki hatayı aldım. sonra o gösterilen dosyaları sildim, düzelir diye ama aynı bunu nasıl düzeltebilirim?
(Java için ellipse kullanıcakdım)

'python' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
[Finished in 0.1s with exit code 1]
[shell_cmd: python -u "C:\Users\casper\Desktop\denemee.java"]
[dir: C:\Users\casper\Desktop]
[path: C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Common Files\Intel\Shared Libraries\redist\intel64\compiler;C:\WINDOWS\system32;C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\System32\Wbem;C:\WINDOWS\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\GtkSharp\2.12\bin;]

Pythonu tekrar path e eklerseniz düzelir gibi görünüyor.

Ekledim ama düzelmedi.

Yolunuzda Python yok gibi görünüyor. Ayrıca neden Python ile Java dosyası çalıştırmaya çalışıyorsunuz? Windows’ta Python’ı şu komutlarla çalıştırmanızı tavsiye ederim:

# Python 2.x için
> py -2
# Python 3.x için
> py -3

py -3 bunu cmd ye mi yazıcam?
ayrıca python ile java dosyası çalıştırmadım. :slight_smile: önce java yı kurdum sonra sublime text python çalışmaya devam ederken sublime text hata verdi bende java kurdugum için hata vermişdir diye java yı path den sildim ama gine aynı.

Bu işlemlerden sonra hata çıktısı hala aynı mı?

Aynı hala. aslın da google ‘python’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file. yazınca sonuçlar çıkıyor ama çogun da path yoluyla ilgili sorundur demiş ben bakdım ama aynı olmasına ragmen çalışmıyor bide CMD ye python yazınca da çalılmıyor.

O zaman path e ya ekleyememişsiniz ya da yanlış eklemişsiniz.

Bu şeklilde degilmi?

Evet.

Paylaştığınız hata çıktısında şöyle bir satır vardı:

Bu sebepten Python ile Java dosyası çalıştırdığınızı düşündüm.

Java kurulumunun Python kurulumunu bozmaması gerek.

Gerek kalmadı, sorun çözüldü. :smile:

Ama @ismailarilik haklı java kurulumu python a hiç etki etmemeli. Siz başka bir şekilde bu durumu etkilemişsiniz

Haklısınız, galiba javayı silerken pyyhonu da silmişim ama şimdi python da java da yüklü. :slight_smile:

1 Beğeni