Tek boyutlu bir diziyi(liste) beşerli şekilde listeleme

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki şekilde bir dizim var. Hatta dahada uzun. Bunu eleman sayısını alıp 5 erli şekilde yeni bir dizi oluşturmam gerekiyor. Bu diziyede yine indislerle ulaşmam lazım. Yani tek boyutlu bir diziden 5 erli şekilde çok boyutlu bir dizi oluşturmaya çalışıyorum. Aşağıdaki diziyi siz 5 erli şekilde nasıl yazdırırsınız. Zaten yazdırma işi olunca hepsini tek bir diziye atayabilirim. Ben açıkcası for döngüsü ile denemelerim oldu fakat beceremedim. Python da yeniyim. Yardımcı olursanız menmun olurum.

dizi = [1,2,3,4,5,6,7,1,2,3,4,5,6,7,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1]

Deneme yaptığınız kodları atabilir misiniz? Onlar üzerinden yardımcı olalım.

Deneme yaptığım kodlar çalışmıyor hocam. Saçma sapan denemeleri buraya atmak istemiyorum😊 lütfen. Sorum basit halbuki

Numpy de array split varmış :smiley: çok basitmiş be fonksiyonları bilmediğimizden böyle uğraşıyoruz ne yapalım. Sorunu çözdüm. Teşekkürler

import numpy

dizi = [1,2,3,4,5,6,7,1,2,3,4,5,6,7,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1]
yenidizi = numpy.array_split(numpy.array(dizi),6)

print(yenidizi)

Normalde numpy kullanmayacaksanız bunu Python’da yapmanın da yolları var. Soru basit tabii ki ama var olan kod üzerinden bir şeyler yapmak daha kolay. Siz saçmasapan da olsa ekleyin kodlarınızı sorulara. :slight_smile: