Terminalde 2 komutu bir biriyle iliskili sekilde ayni anda calistirmak

Merhaba.grep komutuyla belirli bir kelimeyi belirli bir dizinde arayacagimi biliyorum.find komutuylada dizinleri bir nevi filtreledigimizide biliyorum.peki bu komutlari bir biriyle iliskili atiyorum: “”" buyuk-kucuk harf fark etmezsizin deneme kelimesi gecen dizinleri ara ki aradigin dizinlerde buyuk-kucuk harf fark etmezsizin “d” harfiyle baslasin""" gibi islemi nasil yapacagimi tam bilemedim. grep deneme | find -iname "d*" diye bir sey yazdim ama tam olarak dogrumu bilemedim.yardimci olursaniz sevinirim.

Merhaba, şöyle deneyin:

grep -rni "^d"
1 Beğeni

oldugum dizinden itibaren icinde herhangi bir yerde “d” harfi olan dizinleri(dosyalari) ve satir numaralarini gosterdi

Herhangi bir sütunda değil. İlk sütununda “d” harfi olan satırların dosya ismini, satır numarasını ve o satırda olan tüm karakterleri gösteriyor.

pardon hocam yanlis soylemisim.herseyi anladim ama ^ sunu anlayamadim.bu:^ hangi gorevi yapiyor?

Aranacak stringin hangi karakterle başlaması gerektiğini belirten bir pattern o.

ozaman bununla: d* bu: ^d ayni anlamami geliyor?

Hayır, aynı anlama gelmiyor. Eksik söyledim pardon. ^d yazdığımızda ilgili dizinde ve alt dizinlerinde yer alan bütün dosyaların bütün satırlarının 1. sütununa bakılır ve d harfi ile başlayan satırlar bulunur. d* yazdığımızda ise yine aynı şekilde ilgili dizinde ve alt dizinlerinde yer alan bütün dosyaların bütün satırlarına bakılır ama bu sefer d harfi ile başlayan kelimeler bulunur.

tesekkurler hocam anladim sayenizde