Tkinter Otomatik Toplama Yapmak

Merhaba Arkadaşlar

Tkinter ile 2 tane entry’e girilen sayıları otomatik olarak toplayarak 3.entry’e yazdırmak istiyorum. buton kullanmadan entry’lere değer girdikçe toplama işlemi yapılıp sonuç yazdırsın.

yardımcı olabilecek var mı?

Binding kullanarak entrylerde herhangi bir tuşa basıldığında toplanmasını sağlayın.

from tkinter import *

tk = Tk()

def topla(e):
	sayi1 = 0
	sayi2 = 0
	try:
		sayi1 = int(e1.get())
		sayi2 = int(e2.get())
	except:
		pass
	e3.delete(0,END)
	e3.insert(0,str(sayi1+sayi2))

e1 = Entry()
e1.bind("<KeyRelease>",topla)
e1.pack()

e2 = Entry()
e2.bind("<KeyRelease>",topla)
e2.pack()

e3 = Entry()
e3.pack()

tk.mainloop()
3 Beğeni

Kodlar çalışıyor mu denediniz mi? Ben daha önce buna benzer bir şey yaptım. Ancak daha tuşa basarken program donuyordu.

evet kodlar çalışıyor. cevap veren iki arkadaşıma da teşekkür ediyorum.

Merhaba Arkadaşlar,
Tkinterda entry’e girilen sayıyı eğer butona basılırsa 2 ile çarpmasını sağlayacak fakat sonucu yine aynı entry’e yazmasını sağlayacak bir kod yazmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

Ödev falan mı yaptırıyonuz xd

1 Beğeni

@Levent_Guclu aramıza hoşgeldiniz.
Kendi kodunuzda nerde takıldınız ?

Hayır ödev değil. fiyat girişi yapılan bir program yazmaya çalışıyorum. Python öğrenmeye başlayalı 3 ay oldu. Kod yazmaya yeni başladım. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum, teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. İnternetten araştırmalar da yaparak yazdığım kod şu şekilde. onay fonksiyonu entry’e girilen değeri iki ile çarpmasını sağlıyor. Fakat bu değeri tekrar entry’e config methodu döndürmek istedim ama başarılı olamadım. Sizin bir öneriniz var mı ?

from tkinter import *
root = Tk()
root.geometry(“400x50”)

sayı = Entry(root)
sayı.pack()

dugme = Button(root, height=1, width=10, text=“İşlem”, command=lambda:setInput(""))
dugme.pack()

def setInput(deger):
sayı.delete(0,“end”)
sayı.insert(0,deger)

def onay(yeni_deger):
yeni_deger = sayı.get() * 2
sayı.config(deger = yeni_deger)

root.mainloop

Çağrılan methodu önceden tanımlamayı denedinizmi ?
Hatanızı paylaşırmısınız ?