Ubuntu üzerinde PyQt5

Öncelikle merhabalar. Dual boot olarak ubuntu kullanmaya başladım. Visual Studio Code vs. pek çok şeyi kendi isteğime göre düzenledim. Sadece vsCode’da pyqt5 için karşılaştığım bir takım sorunlar bulunuyor.
Birincisi :

main.py adlı dosya windows10’da tamamıyla çalışmaktadır. Hiçbir hata da tespit edilememiştir. Ancak ubuntu’da visual studio code üzerinden bu dosyayı düzenlemeye çalıştığımda “class” ve "QWidget"ın altı kırmızı ile çizili oluyor. Hata olarak algılanan nedir hiçbir fikrim yok.
İlginç bir şekide, gözüken diğer hatalar :

İkincisi ve en önemlisi :

kodları code runner ile çalışırınca göreceğiniz üzere python: not found diyor.

Sorunları kısaca tekrarlayacak olursam, bazı kodlar sebepsiz bir şekilde hata olarak algılanıyor. Visual Studio Code pyqt5 application’larını başlatamıyor.

Son olarak pyqt5 modülünün kurulu olduğunu kanıtlamak istiyorum :

Not :

QApplication’un da altı çizili ve undefined diyor.

Edit : İkinci sorunum halloldu. Nasıl düzeldiği hakkında bir fikrim yok :smiley: Dosyayı terminal üzerinde çalıştırmak işe yaradı.

Fakat birinci sorun halen devam ediyor. Bazı kodlar hala hata olarak algılanıyor

Linter uyarıları bunlar, programın çalışmasına engel değil.

1 Beğeni

Peki bunların umursanmamasını sağlamak mümkün müdür ?

Bir ayarı vardır ama ne olduğunu bilmiyorum.

Umursamamanızı önermem, güzel uyarılarda bulunmuş.

1 Beğeni

Aynı şeyler Windows’ta oluyor muydu?

şuradan ne çıkarabilirim ki ? :thinking:

hayır windows’ta olmuyordu.

from module import * kullanımından kaynaklı büyük ihtimalle.

1 Beğeni

Artık QWidget’ların ve QApplication’un uyarı olarak gösterilmiyor, düzeldi. Fakat classlar hala uyarı olarak gösterilmeye devam ediyor. Buna da kendim bir çare ararım. Teşekkürler.