Url Yapısına Göre Banlama

Merhaba, kazıma yaptığım sayfadan aylardır farklı linklerinden veri çekiyorum. Ancak bir linkte beni engellemeye başladı, captcha çıkıyor. Daha sonra yaptığım testler sonucu link yapısında bulunan &isSearchRequest=true ibaresini görünce kazımaya izin vermediğini gördüm. Bu ibarenin alternatifini bulamadım. Aklınıza gelen çözümleri paylaşırsanız çok sevinirim.

Blok-alıntı
Link yapısı bu şekilde, bu haline istek atamıyorum. Ancak ‘&isSearchRequest=true’ bunu silince istek atabiliyorum.

Web scraping yaparken, web sitelerinin engelleme yapması normaldir. Bu nedenle, scraping yaparken, web sitelerinin kullanım koşullarını okumak ve bunları kabul etmek önemlidir. Ayrıca, web sitelerinin engelleme mekanizmalarını atlatmak için birçok yol vardır.

• Web sitelerinin kullanım koşullarını okuyun ve bunları kabul edin. Bazı web siteleri, scraping yapmanıza izin verirken, bazıları ise izin vermez.
  • Web sitelerine yavaşça istek yapın. Ayrıca, isteklerin arasında belirli bir aralık bırakın veya istekleri zamanlandırın. Çok hızlı istek yaparsanız, web sitesi engelleme mekanizmasını tetikler.
  • Proxy kullanın. Bu, web sitelerinden istek yaparken IP adresinizi değiştirerek engelleme mekanizmasını atlatmanıza olanak tanır.
  • User-Agent veya Referer header’larını değiştirin. Bu, web sitelerinin sizin bir bot olup olmadığınızı anlamasını zorlaştırır.
  • CAPTCHA’ları otomatik olarak çözmeye çalışın. Bu, web sitelerinin sizin bir insan olup olmadığını anlamasını zorlaştırır.

As for the parameter &isSearchRequest=true, it might be a parameter that the website uses to check if the request is a legitimate search request or not, so the website can distinguish between human users and bots. If you can’t find an alternative for this parameter, you can try to bypass the website’s blocking mechanism by using the above methods.

Please keep in mind that web scraping is a legal gray area and it’s important to respect the website’s terms of service and to not cause harm to the website.

“&isSearchRequest=true” parametresi, web sitesi tarafından gerçek bir arama isteği olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir parametre olabilir. Bu sayede web sitesi, insan kullanıcıları ve botları ayırt edebilir. Eğer bu parametrenin bir alternatifi bulamazsanız, yukarıdaki yöntemleri kullanarak web sitenin engelleme mekanizmasını atlatmayı deneyebilirsiniz.

Web scraping, yasal açıdan bir gray alan olduğu için, web sitelerinin kullanım koşullarını sayg etmek ve web sitelerine zarar vermemek önemlidir.

cevap https://chat.openai.com/ sitesinden