(uygunsuz başlık)

bu nasıl bir zihniyettir. bilgisayarı ve interneti olmayan bir öğrenciye yardımcı olmak için sizden yardım talep ediyorum. siz yardımcı olacağınıza küstahlık yapıp konuyu kapatıyorsunuz.

birincisi trip atan biz değil sizsiniz. burası odev yaptırma sitesi değil. ben de öğrenciyim ama hiçbir ödevimi kimseye yaptırmadım. başkası yapacaksa sizin o dersi almanızın anlamı kalmaz.

Ayrıca ödevleri internetten araştırsaydınız cevabı vardı. Burada yardimci olmadılar diye kimseye kızma hakkınız yok çünkü bizbu işi parayla yapmıyoruz.

@coderistan’a katılıyorum. Dua edin ki biz hoşgörülü bir topluluğuz ve bazı konulara, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır, diyerek tolerans tanıyoruz. Açtığınız başlıkta da hoşgörülü bir şekilde ilgili arkadaşın takıldığı yerleri sorması gerektiğini belirtip konuyu kapattım. Çokça konu kapatmam. Konuyu kapatmamın nedeni, soruyu ilgisiz birinin sorması ve daha fazla yazılacak bir şeyin olmamasıydı. Herkesin ulaşabildiği bu forumda biri yerine soru sormak nasıl bir şeydir, anlayamadım. Arkadaşın bilgisayarı ve evde interneti yoktur, anlarım. Üniversitesinde ya da lisesinde laboratuvar da mı yok? Ya da telefonu da mı yok? Buradaki herkes bu imkanlara sahip mi? Yurtta kalan, bilgisayarı ve interneti olmayan ancak haftasonları evdeki interneti ve telefonundan faydalanarak çok güzel projeler yapan arkadaşlar tanıdım.

İşin bir diğer yanı, birisinin ödevini yapmanın o kişiye faydadan çok zararı vardır ve bunun bir mazereti olamaz. İlgili öğrenci arkadaş bir konu açıp tekrar aynı şeyleri yazsaydı yine aynı cevapları verecek, ödevine kendisinin başlaması gerektiğini, takıldığı yerlerde yardımcı olacağımızı belirtecektik. O arkadaş da hazır ödevi hocasına sunup sadece anı kurtarmak yerine gerçekten bir şeyler öğrenecek ve öğrendiği şeyler hayatı boyunca ona yardımcı olacaktı.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

hepiniz haklısınız. Madem yabancı bir siteye girip İngilizce anlatımdan öğrenebiliyoruz ve de yapabiliyoruz da bizim türk forum sitelerinde bu işi çözemedik. Haklısınız. Selamet ile. Kaydımı da silerim sizden başka forumlarda da öğrenmeye çalışırım. Mağdur olan birine yardım edeceğinize yaptığınız yorumlara bakın. Ne olurdu anlatsaydınız yani, incileriniz mi dökülürdü. Karşınızdakini tanımadan bilgisini ölçmeye kalkmayın. Hayırlı forumlar.

Aslında Hoşgeldiniz konusunda da bağlantısı verilen şu kurallara uymayan konular doğrudan kapatılmalı ya da silinmeli. Çünkü bu tür soruların soruyu sorana da soruyu okuyana da bir faydası yok. Ancak, önceden de dediğim gibi, biz burada hoşgörülü insanlarız. Stack Overflow’da bu gibi konularda kimsenin gözünün yaşına bakmazlar.

Siz bilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şu ki; buradaki herkes birbirine yardımcı olur. Herkes soruları elinden geldiğince cevaplar. İnanmıyorsanız bir anket yapın ve forumdaki genel memnuniyeti ölçün. İnanıyorum ki çok yüksek bir değer çıkacak. Siz o konuda doğrudan ödevlerin çözümünü istediniz. Ancak bu yanlış. Kopya olarak bile nitelendirilebilir. Doğrudan çözümü vermenin ne size ne o arkadaşa bir faydası olmaz. Deseydiniz ki, ben böyle bir ödevle uğraşıyorum, şu algoritmayı kurdum ancak koda dökemiyorum, ya da şu kodu yazdım ama şurada takıldım ya da şurada hata verdi, ne yapmalıyım, o zaman bakın bakalım sorunların çözümleri nasıl gelecekti. Buradaki kimseyi bir ödevi baştan sona çözecek kadar vakit ayıramadığı için suçlayamazsınız. Bizim bu işten kazancımız yok, tamamen gönüllülere dayalı bir forum bu.

İşin bir diğer yanı da bu soruların çözümlerini internette kolayca bulabilirsiniz. Türkçe’si ile aramak işe yaramazsa İngilizce’sini deneyin, illa ki bir şeyler çıkacak.

Konuyu tartışmaya götürmek istemiyorum. Ancak yanlış anlamakta ısrar ettiğiniz konuyu anlatmak istiyorum.

Ben yıllardır Türk forumlarında gezinirim. Birçok ortam gördüm, ancak henüz böyle bir forum görmedim. İnsanların bu konularda daha bilinçli olduğu,etik kurallarını bilen başka bir forum bulursanız bize de haber verin :slight_smile: Hangi foruma giderseniz gidin, bu tarz bir konuya verilecek cevaplar aynıdır.

Biz burada balık vermiyoruz, sadece balık tutmasını öğretiyoruz. Herkese balık dağıtırsak, bunca döküman ne diye internette gezinir? Biz size iyi niyetle diyoruz ki, siz çabalayın elinizden geleni yapın. Bir çıkmaza mı girdiniz? İşte o zaman gelin, burada sorunuzu sorun. Cevaplamazsak bu bizim ayıbımızdır…

İyi forumlar

Bu ödev yapılmayacak, illa kopya olacak. Ülkeye programlamacı değil intihalci lazım