Veri analizi yapmak tam olarak legal midir?

Web scraping(Veri kazıma) işi illagaldır sonucuna vardım. Sonrasında bir az araştırma yaptım Veri analizi alanında durum nasıl legalmidir? Müşterinin verdiği her verini analiz etmek legalmidir? Bilgilendirirmisiniz lütfen

Eğer verileri ticari amaç güderek, bu gibi faaliyetlerde veya suça mahal verecek işlerde kullanacaksan site sahipleri farkederse sorun olabilir. Ama sadece test amaçlı kullanıyorsan herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Tabi bu testler esnasında da sitenin performansını etkileyip etkilemediğin göz önüne alınır.
Son olarak da kazıma yapacağın sitenin url alanının sonuna robot.txt yazarak, örneğin https://example.com/robots.txt şeklinde, bu işleme izin verip vermediğini öğrenebilirsin.

Anladım teşekkür ederim. Peki Veri analizi alanında durum nasıl legalmidir? Müşterinin verdiği her verini analiz etmek legalmidir?

Rica ederim. Şimdi burada nasıl bir veriden bahsediyoruz? Sanırım bu analizi kendi firman, projen için farklı bir firmanın sitesinden yapıyorsun, öyle mi? Bu durumda robots.txt dosyasına bakılmalı.

Yok hocam tamamen web kazimadan bagimsiz yani musteri bana hazir veri verecek bende Numpy Pandas ile analizini yapacagim gerekirse Matplotlib ile gorsellestirecegim

Anlıyorum. Aslında bence burada önemli olan müşterinin verileri nereden ve nasıl aldığı. Senlik sıkıntılı bir durum yok gibi :slight_smile: Ama müşterinden, veri kazıyan kişiden bu detayları öğrenebilirsin.

Anladım teşekkür ederim :slight_smile: