Vi vs GNU Emacs

Merhaba.Vi tarzi “basit” editorleri severim.bu yuzden uzun bir zamandir vi ogreniyorum.emacsyi biliyordum(sadece ne oldugunu) ama hic arastirmamistim.bu gun arastirdim ve kimi kaynak emacs-nin kimi kaynakda vi-nin iyi oldugunu soyluyor.ama cogu kaynakda bunlar hangisinin iyi olduguyla degil biraz fanatiklikle alakali.sonunda solugu burada almaya karar verdim.bu forumda bu konuda yeterince deneyimli kisilerin oldugunu biliyorum ve onlardan tavsiye almak istiyorum.emacs-mi ogreniyim(kullaniyim) yoksa vi(yada vim)-mi? tavsiye verirseniz sevinirim.

Yaklaşık 3 ay önce ssh bağlantılarımda rahat bir şekilde çalışabilmek için vim öğrenmeye başladım. Emacs hiç kullanmadım. Vim’i seçmemin nedeni de çoğu linux sisteminde hazır geliyor, gelmeyen sistemlerde de boyutu küçük olduğu için indirmek daha kolay gelmişti.

1 Beğeni

Suregelen her secenek savasi gibi, bu konu da bilgiden cok deneyime dayaniyor—bilgiye dayansaydi yeterince cok bilgiye sahip biri problemi/ikilemi cozebilirdi.

Benim gordugum kadariyla ayni nişi bile kapsamiyorlar. Emacs daha cok IDE + mail client + bazen browser + kisisel not sistemi + kisisel finans sistemi + ufak tool’lar + vb yani kisaca isletim sistemi olarak kullaniliyor. Vim kullananlar bu islerin cogunu shell’lerine ve shell script’lerine / unix programlarina birakiyorlar.

Gordugum en gelismis Vim ayari modern bir IDE’ye benzer ozelliklere sahipti. Gordugum en basit Emacs ayarlari bile en azindan kullanicinin e-mail’lerini aliyorlar.

2 Beğeni