Visual Studio Code üzerinde Python proje ayarı

Merhaba,
Python kod yazımı için Visual Studio Code install ettim. *.py dosyalarını çalıştırma konusunda bir kaç sorum olacak.

1- File/Open Folder ile bir klasör içeriğini EXPLORER kısmına yüklüyorum. Projeyi çalıştırdığımda, ilkönce undefined - VS Code Console açılıyor, sonra proje. Projeyi kapattığımda açılan konsol ekranda kapatılmayı bekliyor.

• Bu konsolu otomatik kapatmanın bir yolu varmı?
  • VS Code Console yerine Python Shell ekranının açılması sağlanabilir mi?

2- EXPLORER kısmına yeni bir klasör yüklediğimde önceki proje menüden gidiyor. Yani 2 klasörü kabul etmiyor bu normal mi?

3- Proje 2-3 *.py dosyasından oluşuyor. F5 ile çalıştırmak için mutlaka kök dosya üzerinde olmak gerekiyor. Projeye dahil diğer ek dosyalar üzerinden de proje çalıştırılabilir mi?

4- Her proje klasöründe “.vscode” klasörü ile içerisinde “launch.json ve settings.json” isimli 2 adet dosya oluşturuluyor. “.vscode” isimli klasör bir yerde oluşsun, diğer projelerde bu klasörü okusun. Böyle bir ortak ayar mümkün mü?

Yukarıdaki konudan ayrı olarak. İnternette gördüğüm bir programda;
root = tk.Tk()
main = Example(root) # Buradaki main ne işe yarıyor. Programın hiç bir yerinde kullanılmıyor.
root.mainloop()

Teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

VS Code Console u otomatik kapatmanın yolunu program içerisinden hallettim.
Sizinde işinize yarayabilir.

def quit_program(self): #showerror() showwarning() showinfo()
        import subprocess
        taskname = 'conhost.exe'
        if messagebox.askokcancel('Programı kapat...', 'Program Kapatılacaktır...'):
            self.master.destroy()
            task = 'taskkill /im ' + taskname + ' /f'
            subprocess.check_call(task, shell=True)

#Form üzerindeki  X - Exit butonuna basıldığında da VS Code Console açık kalıyor. 
Bunu da şu şekilde hallettim.

## X Exit Butona basıldı ise
def exit_Buton_Press():
    import subprocess
    root.destroy()
    taskname = 'conhost.exe'
    task = 'taskkill /im ' + taskname + ' /f'
    subprocess.check_call(task, shell=True)

root = Tk()

root.protocol("WM_DELETE_WINDOW", exit_Buton_Press)

1 Beğeni